ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NAD WODĄ - SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI TARNOWSKIEGO WOPR-u

DSC 0321Zbliżają się wakacje. To wyczekiwany czas zasłużonego odpoczynku. Niestety to także okres zwiększonego ryzyka i zagrożenia życia podczas wypoczynku nad wodą. Corocznie w Polsce wiele osób, w wyniku nierozważnych skoków do wody, doznaje urazów kręgosłupa, czaszki i układu nerwowego. Statystyki dotyczące utonięć również są przerażające. To są wielkie rodzinne tragedie.

Dlatego corocznie ratownicy tarnowskiego WOPR-u organizują spotkania z uczniami. W naszej szkole odbyło się ono 13 maja 2019 r. Ratownicy WOPR, panowie: Jerzy Kacer oraz Ryszard Lis przypomnieli o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku na obszarach wodnych.

Najważniejsza zasada to: Kąp się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników.

O czym jeszcze należy pamiętać?

• Przestrzegaj regulaminu kąpieliska.
  • Stosuj się do zaleceń ratownika.
  • Wypoczynek nad wodą i kąpiel dzieci może odbywać się wyłącznie pod nadzorem rodziców lub pełnoletnich opiekunów.
  • Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
  • Wchodź do wody powoli i ostrożnie. Nie wskakuj do wody bezpośrednio po opalaniu. Twoje ciało jest wtedy nagrzane, a woda zimna. Nagła zmiana temperatur może być niebezpieczna dla twojego zdrowia.
  • Nie pływaj bezpośrednio po obiedzie czy kolacji. Odczekaj 2 godziny po posiłku.
  • Pamiętaj, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić. Wypływając daleko, nie masz pewności, jaka jest tam głębokość.
  • Nie skacz „na główkę” do wody.
  • Przebywając na obszarach wodnych, zachowaj ciszę, nie czyń fałszywych alarmów wzywania pomocy.
  • Po pomostach chodź ostrożnie. Często są one mokre i łatwo można się poślizgnąć.
  • Jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych, załóż kamizelkę ratunkową. Podczas wywrotki łodzi lub kajaku nie będzie czasu na założenie kamizelki ratunkowej.

Oznaczenia w pobliżu kąpieliska i na wodzie.

W pobliżu kąpieliska ratownicy zamieszczają flagi, które informują o tym, czy można wchodzić do wody, czy też jest to zabronione.

• Flaga biała – kąpiel bezpieczna.
  • Flaga czerwona – kąpiel zabroniona.
  • Brak flagi – brak dyżuru ratowników.

Oprócz flag na wodzie znajdują się specjalne boje. Pełnią one również funkcję informacyjną.

• Boja biała – brodzik dla dzieci (głębokość wody do 40 cm)
  • Boja czerwona – koniec strefy dla nieumiejących pływać (głębokość wody do 1,20 m)
  • Boja żółta – koniec strefy dla umiejących pływać. aktywność Ratownik może zwrócić uwagę osobie, która nie stosuje się do przepisów, poprzez sygnał dźwiękowy.
  • Krótki gwizdek – zwrócenie uwagi.
  • Seria długich gwizdków lub syrena/gong – nakaz wyjścia z wody.

Spotkanie z ratownikami WOPR pozwoliło uczniom uzmysłowić sobie, że każda podejmowana nad wodą aktywność musi być przede wszystkim przeprowadzona bezpiecznie, a troska o bezpieczeństwo jest obowiązkiem nas wszystkich. Musimy przestrzegać zasad, które pomagają nam żyć bezpiecznie, aktywnie wypoczywać nad wodą, cieszyć się z wakacyjnych atrakcji. Ażeby to osiągnąć, trzeba mieć odpowiednią wiedzę i wyobraźnię.

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły życzymy BEZPIECZNYCH WAKACJI!

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NAD WODĄ - SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI TARNOWSKIEGO WOPR-u