„Biała Wstążka” w klasach I-III

biala jola 05W poniedziałek, 25 listopada, w Sali Lustrzanej w Tarnowie oficjalnie rozpoczęła się ósma edycja kampanii "Biała Wstążka". Coroczna akcja „Białej Wstążki ”ma na celu zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy. Hasło tegorocznej Kampanii brzmiało: „Prawo chroni KAŻDEGO bez wyjątku”, natomiast ambasadorami zostali piłkarze ręczni Grupy Azoty Tarnów, występujący w PGNiG Superlidze.

W ramach kampanii w naszej szkole, w klasach I - III na zajęciach zostały przeprowadzone pogadanki poruszające problematykę przemocy (np. przemoc w rodzinie, w szkole, rodzaje przemocy, jakie mogą być jej skutki jak reagować, gdzie szukać pomocy itp.). Podczas debat tworzono „Klasowe kodeksy przeciw przemocy”.

Przez cały tydzień uczniowie z dumą nosili na swoich ubraniach białe wstążki oznaczające wyrzeczenie się stosowania przemocy i deklarację przeciwdziałania jej.

Plastyczną formą przesłania były wykonane przez uczniów plakaty rozwieszone na szkolnym korytarzu. Drzwi do wszystkich sal lekcyjnych zostały udekorowane białymi wstążkami- symbolami kampanii, a w klasach pojawiły się gazetki tematyczne.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się konkurs literacko – plastyczny „Grzeczność nie jest rzeczą łatwą ani małą”.

Wychowawczynie dwóch klas p. Grażyna Barnaś oraz p. Małgorzata Bednarz przeprowadziły zawody sportowe pod nazwą „Biała sztafeta”. Ważnym elementem tej sportowej rywalizacji było to, że  drużyny składały się zarówno z uczniów klasy I jak i III. Służyło to wyrównaniu szans w rywalizacji.

Zadania do wykonania były bardzo urozmaicone. Wymagały sprawności fizycznej, współdziałania i oczywiście zgrania całej, nowo utworzonej drużyny. Wszyscy uczestnicy wykonali ćwiczenia z ogromnym zaangażowaniem, dlatego każdy był zwycięzcą. Podczas zabawy i rywalizacji obowiązywały zasady „fair play”. Przestrzegając ich, uczniowie wyrabiali w sobie wrażliwość oraz uczyli się dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Punktem kulminacyjny całego tygodnia kampanii był czwartek 28 listopada, „Biały Dzień” w naszej szkole. W tym dniu na hali TOSiR odbył się trening uczniów naszej szkoły z reprezentacją piłki ręcznej grającą w Superlidze -GRUPA AZOTY Tarnów. Rywalizacja sportowa i wspólna zabawa miały uzmysłowić uczniom, że jest to świetny sposób na spędzanie czasu w gronie rówieśników, że złe emocje można zamienić na aktywność sportową, zastąpić nimi różne formy przemocy i agresji.

Uczniowie z klas I – III, siedząc na trybunach, w białych koszulkach z entuzjazmem obserwowali trening oraz fragmenty meczu między naszymi uczniami a sportowcami z reprezentacji. Tegoroczna kampania na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i uwrażliwi je na zjawisko przemocy. Dzięki działaniom przeprowadzonym w ramach akcji dzieci będą wiedzieć, jak zachować się w obliczu przemocy.

„Biała Wstążka” w klasach I-III