Kronika zuchowa

z20181119 164958W ramach obchodów Święta Niepodległości nasze zuchy wzięły udział w wieczornicy „Patriotyczne zuchów śpiewanie” w Szkole Podstawowej nr 9 im. Orląt Lwowskich w Tarnowie. Celem tego spotkania było przybliżenie zuchom jakże ważnych wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”, poprzez muzykę i śpiew pieśni patriotycznych. Wysłuchaliśmy wierszy o tematyce niepodległościowej i wspólnie śpiewaliśmy pieśni legionowe.

DSC0090Nasze zuchy wzięły udział w uroczystych obchodach 100–lecia Odzyskania Niepodległości w Tarnowie-Mościcach, które rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny. Jak co roku oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta Grupy Azotów. W dalszej części obchodów odbył się niezapomniany dla dzieci pokaz grupy rekonstrukcyjnej. Inscenizacja obejmowała fragment bitwy, kapitulację i rozbrajanie oddziałów niemieckich.

33Nasze zuchy zdobyły sprawność „Strażaka”, biorąc udział w corocznym Święcie Latawca i Szarej Lilijki w Żabnie. Celem tegorocznego zlotu było uhonorowanie 100-lecia odzyskania niepodległości, integracja harcerzy i zuchów zrzeszonych w Hufcu ZHP Tarnów i propagowanie tradycji puszczania latawców. Po apelu inauguracyjnym każdy patrol przedstawił swój latawiec z wkomponowanymi elementami harcerskimi i niepodległościowymi.

DSC06175W kwietniu odbył się XIV Tarnowski Rajd Zuchowy „Bramy Pamięci". Jego celem jest kształtowanie u uczniów w wieku zuchowym patriotyzmu poprzez odwiedzanie Miejsc Pamięci Narodowej i poznawanie walorów turystycznych i przyrodniczych ziemi tarnowskiej. Organizatorem tej największej dziecięcej imprezy turystycznej w mieście jest phm Lucyna Szepielak-Wiatr, drużynowa 6 Gromady Zuchowej działającej w Szkole Podstawowej nr 15 w Tarnowie. W tym roku w imprezie uczestniczyło 160 zuchów z ośmiu gromad, harcerze, instruktorzy, opiekunowie i goście honorowi.