winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

Wydarzenia w roku szkolnym 2017-2018

DSC 0638Karnawał kojarzy się z balami i szalonymi zabawami. To długa i piękna tradycja, która jest od lat kontynuowana w naszej szkole. Tegoroczna zabawa karnawałowa dla uczniów klas I-III odbyła się w styczniu w sali gimnastycznej, która w tym dniu przybrała odświętny wygląd i zapełniła się pięknymi damami i panami ubranymi w niezwykłe stroje. Byli tam królowie, rycerze, piraci, wróżki, niezwykłej urody księżniczki a także postacie ze znanych filmów i książek. Prowadzący zabawę wodzirej zachęcał dzieci do tańca w rytm znanych przebojów, organizował ciekawe zabawy i konkursy. Każda chwila była dla uczestników balu wspaniałym przeżyciem, a ostatni taniec wywołał tęsknotę za kolejnym balem. Zabawa karnawałowa była dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

IMG 20180314 WA00451 marca 2018 r. kl. III a wraz z wychowawczynią, Bernadetą Pawłowską uczestniczyła w zajęciach muzealnych pt: "Z Bemem w Siedmiogrodzie". Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości o bohaterze trzech narodów i patronie naszej szkoły generale Józefie Bemie. Obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą biografii generała oraz liczne pamiątki po nim. Rozwiązywali krzyżówkę, w której wykorzystali zdobytą wiedzę. Poznali, na czym polegało tworzenie ogromnych rozmiarów panoram z różnych bitew w XIX wieku. Obejrzeli oryginalne fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej" autorstwa Jana Styki, prezentującej udział Józefa Bema w bitwie pod Sybinem.

wiosna ludow15 marca 2018 r. w 170 rocznicę Wiosny Ludów (święto narodowe Węgier), w Tarnowie przebywała 70-cio osobowa grupa Węgrów z miast Szeged i Székesfehérvár. O godzinie 18-ej na Skwerze im. S.Petőfiego przy ul.Krakowskiej odbyło się spotkanie Węgrów z członkami TTPW oraz uczestnikami kursu języka węgierskiego. Wspólnie odśpiewano hymny narodowe Węgier i Polski przy udziale chóru z Niepublicznego Gimnazjum „Piętnastka” oraz Szkoły Podstawowej Nr 15 im. Gen Tarnowie. Bema w Tarnowie.  W programie uroczystości przewidziano także wystąpienie okolicznościowe oraz recytacje wierszy S. Petőfiego "Pieśń Narodowa" oraz "Armia Siedmiogrodzka" w wykonaniu uczennicy Emilii Krzemińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 15. Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem S. Petőfiego i wspólnie odśpiewano węgierską pieśń narodową "Kossuth Lájos".

2.tif12 marca 2018 roku w trakcie uroczystej gali w Sali Lustrzanej 132 uczniów otrzymało Stypendia Prezydenta Miasta Tarnowa za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe w roku szkolnym 2016/2017. W gronie wyróżnionych znaleźli się także uczniowie naszej szkoły. Za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie historii stypendium otrzymał Artur Stinia. Za wybitne osiągnięcia w tańcu sportowym nagrodzona została Natalia Nowak. Wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

DSC 1341Do zdobycia Nagrody Nobla można zacząć się przygotowywać już od najmłodszych lat! Dokładnie z takim zamiarem 7 lutego grupa uczniów z klasy 4c pod opieką p. Angeliki Szumlańskiej wybrała się do Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie na warsztaty pt. „Jak zdobyć Nagrodę Nobla”. Uczniowie dowiedzieli się, kim był Alfred Nobel, jak powstała nagroda, kto i za co ją przyznaje oraz poznali niektórych laureatów i ich osiągnięcia. Na koniec wzięli udział w interaktywnym teście z wykorzystaniem tabletów i aplikacji Kahoot! Czwartoklasiści byli bardzo uważni i zaangażowani, bo egzamin z wiedzy o noblistach zdali doskonale! Na koniec uczniowie zrobili doświadczenie polegające na stworzeniu magicznej kolorowej piany – być może był to początek ich drogi do zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

DSC 1387Tuż przed feriami uczniowie klas 4-7 bawili się przy romantycznych utworach na szkolnej dyskotece walentynkowej. Nauczyciele sprawujący w tym czasie opiekę nad uczniami przygotowali niespodzianki w postaci quizów, zagadek i zabaw z nagrodami oraz walentynkowy kącik, w którym wszyscy chętni uczniowie z radością pozowali do zdjęć.

20180208 094750Dnia 8 lutego 2018 roku naszą szkołę odwiedził pan dzielnicowy, Tomasz Cierpich. Rozmawiał on z pierwszoklasistami oraz uczniami klasy 2a i 3c. Rozmowa dotyczyła zasad bezpieczeństwa, jakich należało przestrzegać podczas ferii zimowych. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, jak mogą spędzić czas wolny aktywnie a zarazem bezpiecznie. Pan dzielnicowy przypomniał także zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Bardzo ciekawie opowiadał również o zawodzie policjanta. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i obiecali stosować zasady, o jakich była mowa. Serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie

20180208 0812028 lutego w klasie IV b odbyła się nietypowa lekcja przyrody przeprowadzona przez Panią Zdzisławę Księżyk. Uczniowie zaprezentowali trójwymiarowe modele układu pokarmowego przygotowane wcześniej w domu. Techniki prac były różne. Dzieci wykorzystały m.in. plastelinę, sznurek, włóczkę, plastikowe rurki, bibułę. Najciekawszy okazał się model Kuby Rachwała, na którym można było prześledzić, jak substancje wprowadzone do układu pokarmowego pokonują poprzez różne narządy drogę, aż do wydalenia niepotrzebnych resztek. Modele Kuby, Mai i Filipa otrzymały najwięcej głosów w klasowym plebiscycie, a autorzy tych prac oceny celujące.

IMG 20180209 115650W piątek 9 lutego, w dniu otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w południowokoreańskimPyeong Chang, klasa II b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Bednarz uczestniczyła w lekcji muzealnej towarzyszącej wystawie „Od Monachium do Pyeong Chang”. Na wystawie (z cyklu Kolekcjonerzy w Muzeum) dzieci podziwiały maskotki z zimowych i letnich igrzysk olimpijskich, plakaty, medale i inne pamiątki sportowe, a także pluszaki z piłkarskich mistrzostw świata. Jest to jedyny w Polsce tak duży zbiór oficjalnych maskotek towarzyszących zarówno letnim, jak i zimowym zmaganiom olimpijskim, uznanych przez MKOL.

20180206 114137Czując nadchodzące ferie, uczniowie klasy 7a w dniu 6 lutego 208r. wybrali się na lodowisko TOSiR, gdzie w radosnych nastrojach doskonalili naukę jazdy na łyżwach pod czujnym okiem wychowawczyni, p. K. Góryjowskiej.