winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

Wydarzenia w roku szkolnym 2016-2017

DSCF5850Uczniowie klasy 6a, w ramach lekcji wychowawczej,  wykonali dla swoich Mam z okazji Dnia Matki prezent. Wystarczyła drobna inspiracja i wielka wyobraźnia, by wyczarować wspaniałe i niepowtarzalne dzieła. Jak się okazało, malowanie na kamieniach to świetna zabawa, a efekt końcowy jest zawsze oryginalny. Wierzymy, że prezenty wywołają uśmiech na twarzy każdej Mamy!

DSC 0327We wtorek 9 maja br. uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w spotkaniu z ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  panem Ryszardem Lisem. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo nad wodą. Prelegent przedstawił dzieciom niebezpieczeństwa, na jakie są narażone, wypoczywając latem nad rzeką, jeziorem czy nad morzem. Bardzo mocno podkreślił, jak ważne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa oraz do  ostrzeżeń i  informacji znajdujących się w miejscu wypoczynku. Zwrócił także uwagę na to, by rozważnie korzystać z uroków kąpieli i nie ulegać emocjom, pod których wpływem może dojść do  brawurowych, niebezpiecznych zachowań, a w konsekwencji do tragedii.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki, a myślami byli zapewne daleko od szkoły....

DSCF756216 maja 2017 r. uczniowie klasy II B z wychowawczynią - Panią Elżbietą Majchrowską zwiedzili wystawę EKSPLORATORIUM w Centrum Sztuki Mościce. Uczniowie samodzielnie przeprowadzali różnego rodzaju eksperymenty, które pomogły zrozumieć prawa fizyki, rozwiązywali zagadki logiczne oraz układali organy ludzkie na specjalnym fantomie. Zajęcia były bardzo ciekawą lekcją, z której dzieci wyniosły wiele informacji, jak również utrwaliły wiedzę zdobytą w szkole i na innych tego typu wystawach. Wszystkim dopisywały humory, był też czas na relaks na placu zabaw.

DSC 0116AZYL dla zwierząt zlokalizowany jest w Tarnowie przy ul. Komunalnej 31. Działa od 1999 roku. Jego celem jest okazywanie pomocy zwierzętom, a zwłaszcza psom i kotom. Trafiają tam zwierzęta z interwencji: porzucone, niechciane, zagubione, wałęsające się, krzywdzone, mogące stwarzać zagrożenie, wymagające pomocy weterynaryjnej. Pracownicy i wolontariusze zapewniają im staranną opiekę, karmią, pielęgnują, dbają o ich kondycję psychiczną i fizyczną.

W związku z okresem zimowym, który jest zawsze trudnym czasem dla wszystkich zwierząt, a szczególnie dla tych najsłabszych, chorych i opuszczonych, społeczność naszej szkoły po raz kolejny przeprowadziła zbiórkę żywności na rzecz Schroniska dla zwierząt w Tarnowie.

dscf5521Szóstoklasiści na lekcjach historii zrealizowali projekt Losy moich bliskich w latach II wojny światowej. Celem tego przedsięwzięcia było poznanie dramatycznych wydarzeń z najnowszych dziejów Polski przez pryzmat rodzinnych historii. Opierając się na źródłach historycznych - wspomnieniach, pamiętnikach, dziennikach, listach, dokumentach rodzinnych, zdjęciach i innych pamiątkach, opisywali losy swoich najbliższych zarówno  pod okupacją niemiecką, jak i sowiecką. Uczniowie klasy VI a zaprezentowali swoje prace na godzinie wychowawczej.

20170323 115719Mistrzostwa Tarnowa dziewcząt - tradycyjnie jak co roku reprezentacja dziewcząt brała udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Tarnowa. Startowałyśmy w siatkówce i w piłce ręcznej. W zawodach siatkarskich po dwóch zwycięstwach z SP3 i SP8 /2:1/ oraz przegranej z SP1 /0:2/ drużyna awansowała do ścisłego finału. Jednak walka o medale nie powiodła się i po porażkach z SP2 i SP14 /0:2/ zajęłyśmy czwarte miejsce. Skład zespołu: Gabrysia Bielecka, Maja Gawlik, Emilia Bogaczyk, Roksana Delimata, Julia Iwaniec, Weronika Klich, Ola Kocik, Monika Kopciuch, Zuzia Stefańska, Kinga Marszałek, Oliwia Bajgier.

TOP 8390 KopiowanieW dniach 21 - 29 kwietnia br. w Tarnowie, miał miejsce  Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych – 31. Tarnowska Nagroda Filmowa. W ramach tego festiwalu odbyła  się jedenasta edycja projekcji filmów animowanych wyświetlanych w cyklu „FILMY MŁODEGO WIDZA”. Klasy I a i I b wraz z wychowawczyniami  uczestniczyły w uroczystej inauguracji kina dziecięcego. Uroczystego otwarcia dokonał pan Marcin Sobczyk – dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.

DSC 0229Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest świętem państwowym obchodzonym 2 maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało-czerwonej flagi. Na akademiach  zorganizowanych z tej okazji śpiewany jest hymn polski, przypominane są wiadomości na temat historii naszego kraju oraz tradycji narodowych. Również z tej okazji w naszej szkole 28 kwietnia odbyła się uroczysta akademia dla klas I –III. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie odbyli swoistą podróż w czasie. Klasa III c pod czujnym okiem wychowawczyni pani Olgi Góreckiej – Szczeklik zatańczyła poloneza.

DSCF567926 kwietnia 2017 r. uczniowie kl. 6a i p. K. Góryjowska kolejny raz odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie, by wziąć czynny udział w lekcji warsztatowej „Bądź bezpieczny w Internecie”. Było to zwieńczenie informacji uzyskanych w szkole w ramach DBI w lutym. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prowadzącego, obejrzeli materiały filmowe oraz wzięli udział w dyskusji. Podsumowaniem zajęć było stworzenie w grupach plakatów na zadany temat – okazało się, że nasza młodzież ma głowy pełne pomysłów i celnych spostrzeżeń. 

DSC 0199Na początku kwietnia w naszej szkole miało miejsce uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki. Pani bibliotekarka, Agnieszka Białek, rozmawiała z uczniami na temat książek, księgozbiorów domowych, rodzajach woluminów, opowiedziała o zasadach korzystania ze zbiorów biblioteki, czytelni oraz Multimedilnego Centrum Informacji. Dzieci obejrzały przedstawienie – nieznaną wersję „Kopciuszka”, wysłuchały próśb Królowej Książek i złożyły uroczyste przyrzeczenie:

DSC03843Czy mózg może nas oszukiwać? Po co człowiek ma dwoje oczu i dwoje uszu? Czym jest słuch absolutny? Jak widzą osoby z wadami wzroku? Na te i wiele innych pytań dotyczących odbierania różnych zjawisk zmysłami odpowiedzi szukała klasa II b, która wraz z Wychowawczynią – p. Elżbietą Majchrowską udała się 23 marca do Muzeum Okręgowego w Tarnowie na wystawę „Świat zmysłów”.
Zwiedzanie było bardzo ciekawą lekcją o działaniu wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji, a następnie sami przeprowadzali doświadczenia na udostępnionych urządzeniach. To niezwykłe spotkanie ze światem zmysłów pozwoliło dzieciom zrozumieć wiele rzeczy i zjawisk i zachęciło je do głębszego poznawania otaczającego świata.

DSC 0005Klasa III D, jak co roku - 22 kwietnia obchodziła Dzień Ziemi. Ziemia jest domem nas wszystkich i należy o nią dbać na co dzień, a nie tylko w tym jednym dniu, dlatego też uczniowie klasy III d biorą aktywny udział w zbiórce surowców wtórnych. Dzieci posiadają sporą wiedzę o ochronie przyrody, a także sami, w miarę swoich możliwości dbają o czystość naszej Planety, zaczynając od najbliższego otoczenia. Aby szczególnie uczcić ten dzień, wychowawczyni p. Grażyna Barnaś poprosiła dzieci o wykonanie dowolnego nakrycia głowy. Zadaniem uczniów było wykorzystanie dostępnych „śmieci”, poddawanych recyklingowi. Uczniowie byli bardzo kreatywni. Oprócz kapeluszy pojawiły się również eko-buty i eko-bluzka. Realizując to zadanie, dzieci doskonale się bawiły i podziwiały efekty swojej pracy, jednocześnie ucząc się szacunku dla Ziemi – planety, której są mieszkańcami.

beztytuu222 kwietnia 2017r. uczniowie klasy VI b uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami 60 rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność na Węgrzech pod hasłem: 1956 - Wspólna przeszłość, wspólna pamięć odbywającej się pod patronatem dr hab. Adrienne Körmendy, Konsula Generalnego Węgier w Krakowie oraz Romana Ciepieli, Prezydenta Miasta Tarnowa. Konferencja rozpoczęła się o godzinie 13.00 w tarnowskim Ratuszu odśpiewaniem hymnów państwowych Węgier i Polski.  Przy akompaniamencie muzycznym pani Renaty Wieczorek i Mikołaja Janasa (ucznia kl. I a Gimnazjum „Piętnastka”) zaśpiewał chór Gimnazjum „Piętnastka” i SP nr 15 im. Gen. Józefa Bema.

DSC 002622 kwietnia 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu literacko- plastycznego pt. "O wiosennym słonku, pogodzie i łąkowej modzie". W gronie najlepszych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Drugie miejsce zdobyła Emilia Zych z kl. III c , a wyróżnienie Jeremi Kuc z kl. II a.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

DSCF7467Najprawdopodobniej każde dziecko zna sympatycznego Koziołka Matołka, którego przygody opisał Kornel Makuszyński. Matołek "błąkał się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa". Droga uczniów Ia i IIb do miejsca, gdzie "kozy kują" była zdecydowanie krótsza...

Dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami - p. Bogusławą Hołdą i p. Elżbietą Majchrowską 21 kwietnia 2017 r. zwiedziły Centrum Bajki w Pacanowie - w magiczną podróż zabrały ich postaci znane z literatury. Największe wrażenie na wszystkich wywarła przejażdżka tajemniczym pociągiem i komnata, w której można było oglądać zamknięte w czarodziejskich kulach sceny z baśni - mniej i bardziej znanych (dzieci weszły do komnaty przez magiczne lustro).

Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła

 

spszkola

W ramach Akcji 1% nasza szkoła doposaża sukcesywnie sale lekcyjne, bibliotekę i świetlicę szkolną w krzesła nowej generacji  - ergonomiczne „Dobre krzesło”.  Poprzez swoją innowacyjną konstrukcję – wyzwala ono u dziecka samokontrolę w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas siedzenia. 

Z wad postawy się nie wyrasta. Oszczędźmy dzieciom problemów ze zdrowiem w przyszłości.