Akademia Bezpiecznego Puchatka

logo ABPW tym roku po raz kolejny uczniowie klas pierwszych wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka. Program ma na celu uświadomienie dzieciom potencjalnych zagrożeń i niebezpieczeństw w codziennych sytuacjach oraz wskazanie właściwych zachowań i sposobów reagowania.

Autorzy podzielili treści na cztery moduły. Każdy był realizowany w trakcie jednej lekcji. Pierwszy - poświęcony bezpieczeństwu w szkole, w drodze do szkoły, w czasie wycieczki i w autobusie. Drugi – to bezpieczeństwo na drodze. Uczniowie poznali cztery grupy znaków drogowych i zasady bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, czy jazdy rowerem. Kolejna lekcja dotyczyła sytuacji niebezpiecznych, które mogą wydarzyć się w domu. Uczniowie dowiedzieli się także, jak należy udzielać pierwszej pomocy i poznali numery telefonów alarmowych. Ostatnia lekcja to omówienie pięciu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

Realizując każdy temat, uczniowie oglądali film edukacyjny i wypełniali karty pracy. Mogli też utrwalać wiedzę korzystając z przygotowanych plansz. Dodatkowo, otrzymywali część gry planszowej. Grę, po zakończeniu programu sklejali i  mieli możliwość wielokrotnie z niej korzystać, przy okazji utrwalając wiadomości także w domu. Dla rodziców organizatorzy przygotowali specjalną prezentację informacyjną.

Ze względu na pandemię tegoroczna – XII edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka została opracowana także w formie możliwej do zrealizowania w formie nauki zdalnej. Na zakończenie zajęć uczniowie przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, a nauczyciele wypełnili Ankietę Podsumowującą Program.

Zwieńczeniem realizacji całego programu było zdobycie Certyfikatu Bezpiecznej Szkoły.CERTYFIKAT