XXIII Przegląd Filmów Ekologicznych EKOŚWIAT

We wtorek, 25 października 2022 r., uczniowie klas I–III naszej szkoły uczestniczyli w XXIII Przeglądzie Filmów Ekologicznych EKOŚWIAT zorganizowanym przez Urząd Miasta Tarnowa oraz Tarnowskie Centrum Kultury. W ramach przeglądu obejrzeli film „Jeżyk i przyjaciele”, w reżyserii Reginy Welker i Niny Wels.

Film stanowi animację opowiadającą o przygodach leśnych zwierzątek. Mila i Mędrek to dzieciaki-zwierzaki i para najlepszych przyjaciół zamieszkujących leśną polanę. Dzielna jeżyczka i przebojowy wiewiór wyruszają w świat, by uratować leśne stworzenia, którym na skutek suszy zabrakło wody. Choć musieli stawić czoła wielu trudnościom, udowodnili, że nawet będąc małym, można zostać wielkim bohaterem.

Film pokazuje, jak wspólne działanie i determinacja w dążeniu do celu mogą zmieniać świat. Podkreśla wartość troski o wspólne dobro oraz znaczenie zaufania i współpracy. Może być punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach; jaki jest świat otaczającej nas przyrody; co nas śmieszy, a co martwi czy denerwuje. Bardzo ważnym wątkiem filmu jest ekologia – ukazanie konsekwencji suszy, która następuje wskutek nieprzemyślanego i egoistycznego zachowania niedźwiedzi. Ten temat można wykorzystać do rozwijania kompetencji świadomego podejmowania decyzji i lepszego rozumienia powiązań pomiędzy działalnością człowieka a dobrostanem przyrody.

Szybko i przyjemnie minął czas spędzony w kinie. Przekazane wartości na pewno zostaną zapamiętane, a za rok uczniowie naszej szkoły ponownie spotkają się w kinie na kolejnym Przeglądzie Filmów Ekologicznych.

XXIII Przegląd Filmów Ekologicznych EKOŚWIAT