Listopad – miesiąc zadumy nad przemijaniem

Przedstawiciele klasowych klas 4-8 wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego, p. S. Chrapustą udali się 4 listopada 2022 r. na Stary Cmentarz w Tarnowie.

Zapalając znicze, uczniowie uczcili pamięć zmarłych.

Warto tutaj przypomnieć, że Stary Cmentarz należy do najstarszych w Polsce, a także do najciekawszych i najbardziej wartościowych obiektów tego typu w Małopolsce. Jest nekropolią narodową. Spoczywają na nim ci, którzy walczyli o niepodległość Polski, uczestnicy powstań narodowych, legioniści, żołnierze obu wojen światowych, żołnierze podziemia. Spoczywają tu także wybitne osobowości Tarnowa: wynalazcy, artyści, architekci, budowniczowie, adwokaci.

Przedstawiciele społeczności szkolnej odwiedzili groby znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie tarnowian, m.in. wynalazcy Jana Szczepanika, burmistrzów Tarnowa: Tadeusza Tertila, Wojciecha Bandrowskiego oraz Witolda Rogoyskiego a także historyka, nauczyciela, wychowawcy, autora wielu książek o Tarnowie – Antoniego Sypka. Na Starym Cmentarzu spoczywa także autor podręczników szkolnych „Mówią wieki – Kraj lat dziecinnych” prof. Juliusz Balicki. Ważnym punktem była także Kwatera Powstańcza z grobem Rufina Piotrowskiego, wielkiego patrioty, uczestnika powstania listopadowego oraz mogiła ofiar rabacji z 1846 r.

W tym dniu młodzież udała się także na cmentarz w Klikowej, gdzie spoczywa wieloletni nauczyciel naszej szkoły Andrzej Kukułka. Symboliczny znicz został zapalony także na grobie ucznia Bartłomieja Pęcaka.

Spacer po nekropoliach był wspaniałą lekcją patriotyzmu i regionalizmu, a postawa uczniów była dowodem na to, że człowiek żyje, dopóki żyje pamięć o nim.

Listopad – miesiąc zadumy nad przemijaniem