Spotkanie z podróżnikiem

W pochmurny jesienny piątek 25 listopada uczniowie klas 4-8 spotkali się w sali gimnastycznej z podróżnikiem, przedstawicielem grupy TRZASK, która już kilkakrotnie gościła w naszej szkole.

Tym razem dzieci odbyły podróż do Ameryki Południowej w dorzecze Amazonki. Prowadzący bardzo ciekawie opowiadał o rzece mającej największe dorzecze na świecie oraz porastających je lasach tropikalnych. Interesujące dla młodzieży były opowieści i zdjęcia dotyczące węży i ryb. Uczniowie dowiedzieli się m.in., jak wygląda targ rybny, jak przyrządza się w tamtym klimacie ryby do spożycia oraz jakie trzeba mieć doświadczenie i umiejętności, by móc przygotować do zjedzenia takie gatunki ryb, których niewłaściwe przyrządzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Bardzo interesujące były także refleksje na temat ludności zamieszkującej dorzecze Amazonki. Dzieci zobaczyły na zdjęciach skromne chatki będące domami ich rówieśników, stroje, zajęcia  i zabawy, na których upływa im czas. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy była informacja, że te dzieci nie mają w domach telewizorów, komputerów ani telefonów komórkowych.

Ciekawa również była wizyta w miastach pełnych kontrastów. Jednym z nich było Iquitos znajdujące się w północno-wschodniej części Peru. Jest to jedyne miasto na świecie, do którego nie prowadzi żadna droga ani tor kolejowy. Transport odbywa się tam drogą wodną i lotniczą. Iquitos jest ważnym ośrodkiem przemysłu drzewnego, a głównym towarem eksportowym jest kauczuk, dzięki któremu zrodziło się bogactwo wielu miast.

Spotkanie było niezwykłą lekcją geografii, która zapewne na długo pozostanie w pamięci dzieci. Być może dla niektórych stanie się inspiracją do poznawania i odkrywania świata, pierwszym krokiem do realizacji marzeń.

Spotkanie z podróżnikiem