winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

20 wycieczka edukacyjna19 maja 2015 roku uczniowie klasy I d wzięli udział w historycznej wycieczce edukacyjnej traktującej o obronności w dawnym Tarnowie. Spotkanie z Panią przewodnik miało miejsce przy ulicy Wałowej, w Zakątku króla Władysława Łokietka, który 7 marca 1330 r. złożył podpis pod aktem lokacyjnym miasta Tarnowa. Dowiedzieliśmy się, że Zakątek Łokietka to miejsce, gdzie przebiegały dawne mury obronne. Następnie udaliśmy się na ulicę Basztową i zatrzymaliśmy się przed Basteją obronnąz XVI wieku, dzięki której broniono północny odcinek murów miejskich. Po wysłuchaniu opowiadania na temat sposobu obronności, symulowaliśmy armatni wybuch za pomocą nadmuchanych przez nas woreczków i torebek – zabawa bardzo nam się spodobała. Basztę obejrzeliśmy także ,,gościnnie” z tarasu kamienicy – widok niezapomniany.

 Idąc ulicą Basztową dotarliśmy na Plac Rybny, gdzie podzieleni na grupy odkrywaliśmy znaczenie nazw dawnych zawodów. Z Placu Rybnego udaliśmy się na ulicę Żydowską, przy której słuchaliśmy opowiadania o murach obronnych, a pozostałości po murach dotykaliśmy – niektórzy nawet postanowili zachować ,,bez mycia” dotyk tych starych murów. Podziwialiśmy także miejskie furtki, a na ulicy Brama Pilzneńska odkryliśmy zarys fundamentów w miejscu, gdzie stała Brama Pilzneńska. Idąc uliczkami tarnowskiej starówki dotarliśmy do Małych Schodów – przejścia przez bramkę w miejscu dawnej furty murów miejskich. Tutaj podziwialiśmy odrestaurowany mur obronny z XVI wieku. Kolejnym przystankiem naszej wycieczki było miejsce nazwane tarnowskim „Dołem złoczyńców”- uznane za miejskie więzienie, a położone pod Ratuszem. Dowiedzieliśmy się, że w dawnych czasach miasta bronili jego mieszkańcy, a rycerze i wojsko stacjonowali poza miastem. Zaciekawił nas fakt, że nawet aptekarz bywał rycerzem. Uzyskaliśmy informacje dotyczące sygnalizacji niebezpieczeństwa i komunikacji podczas oblężenia. Mieliśmy nawet okazję zagrania na trąbce alarmowej – niektórym po wielu próbach udało się tego dokonać. Wycieczka była cudowna, a wrażenia niezapomniane.

   www.wycieczkiedukacyjne.edu.pl