winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

PB10006711 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Stała się ona symbolem dążeń kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej w osiemnastym wieku niepodległości.

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy 5c Szkoły Podstawowej nr 15 i klasy 2 a Gimnazjum „Piętnastka” zaprezentowali program „Droga do niepodległości”. Przypomnieli okoliczności upadku I Rzeczpospolitej oraz różne formy walki Polaków o wolność i zachowanie tożsamości narodowej. Opowiedzieli o drodze Tarnowa do niepodległości. Wspomnieli udział tarnowian w I wojnie światowej, a szczególnie ich zaangażowanie  w działania Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Z Tarnowa i najbliższej okolicy do Legionów zgłosiło się ośmiuset dwunastu ochotników. Na każdych stu legionistów – czterech pochodziło z Tarnowa!  Radosne okrzyki gazeciarzy „Miasto Tarnów pierwsze niepodległe! Miasto Tarnów pierwsze niepodległe!” przywołały wspomnienie radosnych chwil, kiedy z gmachu starostwa zniknęły symbole austriackiej władzy, a ich miejsce zajął Orzeł Biały i biało-czerwone flagi. 31 października 1918 roku o świcie skończyło się trwające w naszym mieście 146 lat panowanie austriackie.

98. rocznicę odzyskania niepodległości społeczność szkolna uczciła odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. 

Dopełnieniem programu była prezentacja, w której wykorzystane zostały obrazy historyczne, mapy oraz archiwalne zdjęcia i dokumenty. Chór pod kierunkiem pani Renaty Wieczorek (złożony z uczniów obu szkół) zapewnił piękną oprawę muzyczną. O nastrojową dekorację zadbały panie Jolanta Szarkowicz-Baca, Angelika Szumlańska i Agnieszka Białek. Akademię przygotowały panie Magdalena Włodek i Barbara Hońdo. 

 

gdyliczy sie czas