winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSCF4683Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa ministra spraw wewnętrznych i administracji, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda jest wręczana dzieciom, które ocaliły bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy zaalarmowały o niebezpieczeństwie ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

W gronie laureatów tej zaszczytnej nagrody znaleźli się trzej uczniowie naszej szkoły: 12-letni Jakub Kociuba i Dariusz Kwarciński oraz 13-letni Igor Buczek.

Chłopcy, wracając pewnego dnia ze szkoły, zobaczyli 60-latkę, która straciła przytomność. Na tę sytuację zwróciła również uwagę przechodząca obok mieszkanka osiedla. Próbowała pomóc, ale w zdenerwowaniu nie potrafiła przekazać precyzyjnej informacji, dzwoniąc na numer alarmowy. Młodzi ludzie szybko przejęli inicjatywę i jeden z nich wyjaśnił dyspozytorowi, co się stało. Wszyscy trzej, mimo obecności funkcjonariuszy straży miejskiej, nie odeszli z miejsca zdarzenia, lecz czuwali przy nieprzytomnej, dopóki nie przyjechała karetka pogotowia.

Za ten godny podziwu czyn zostali zaproszeni do Rzeszowa, gdzie uczestniczyli w spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem. Zostali przedstawieni ministrowi, który pogratulował im odwagi i umiejętności opanowania emocji w tak trudnej sytuacji.  Dziękując chłopcom za bohaterską postawę, która przyczyniła się do uratowania ludzkiego życia, Mariusz Błaszczak podkreślił niebagatelną rolę empatii w relacjach międzyludzkich. Igor, Darek i Kuba otrzymali z rąk ministra pamiątkowy medal. Młodym bohaterom serdecznie gratulujemy i dziękujemy. 

Informacja o przyznaniu chłopcom nagrody ukazała się m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz w Gazecie Krakowskiej: 

https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15433,Kolejni-mlodzi-bohaterowie-nagrodzeni-przez-ministra-Mariusza-Blaszczaka.html 

http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/tarnow/a/za-uratowanie-zycia-otrzymali-medale,11530782/

 

gdyliczy sie czas