winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSC 038514 marca 1794 roku urodził się Józef Bem. W tym dniu nasza Szkoła, nosząca jego imię, obchodzi swoje święto. Tegoroczne obchody były bardzo uroczyste i wyjątkowe. Sala gimnastyczna, pełna młodzieży, nauczycieli i rodziców zamieniła się w miejsce, w którym prowadzono ciekawe rozmowy o generale Bemie i jego rodzinnym mieście.W części oficjalnej pani Agnieszka Białek przedstawiła wyniki konkursu historycznego o Józefie Bemie, przygotowanego przez panią Barbarę Hońdo, a pani Dyrektor wręczyła laureatom nagrody i dyplomy. Po gratulacjach i brawach widzowie mieli okazję dokładnie obejrzeć sztandar Szkoły, poznać jego historię i symbolikę. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali informacji przygotowanych przez nauczycielkę historii, panią Barbarę Hońdo.

Scenariusz uroczystości opracowała pani Karolina Góryjowska, która wraz z panią Urszulą Karpałą przygotowała akademię oraz wykonała część dekoracji.

Uczniowie z klasy 6a stali się przewodnikami po Tarnowie, posiadającymi rozległą wiedzę na temat Patrona Szkoły. Mieli oni za zadanie pokazać swoim węgierskim przyjaciołom Tarnów i zapoznać ich z działalnością generała Bema, który jest także  narodowym bohaterem Węgier i Turcji. Dzieci interesująco opowiadały o edukacji Generała, o jego sukcesach i porażkach, o miejscach, z którymi był związany. Dla uczniów szczególnie ciekawe były opowieści związane z zabytkami naszego miasta takimi, jak: Ratusz, w którym można oglądać fragmenty Panoramy siedmiogrodzkiej, Brama Seklerska, pomnik Bema i Mauzoleum, w którym spoczywają jego prochy.

Opowieściom towarzyszyły niecodzienne efekty akustyczne: odgłosy wystrzałów, wybuchów, rżenie koni, skrzypienie drzwi zamykającej się celi, odgłos werbli czy ataku Beduinów.

Oprawa muzyczna, którą przygotowała pani Renata Wieczorek, była piękna i bardzo różnorodna. Chór szkolny odśpiewał hymny Polski i Węgier, narodową pieśń Węgrów, sławiącą jednego z bohaterów, Lajosa Kossutha oraz piosenki nawiązujące do przeszłości i teraźniejszości naszej Szkoły. Bardzo ciekawa była nowatorska interpretacja Warszawianki w wykonaniu Julii Iwaniec z klasy 6c oraz Emilki Krzemińskiej z klasy 4b. Duże wrażenie na odbiorcach wywarło wykonanie przez uczennicę gimnazjum „Piętnastka”, Annę Maciejko, walca Fryderyka Chopina oraz wiązanka melodii tureckich, zagrana na skrzypcach przez ucznia gimnazjum, Mikołaja Janasa.

W obchody Święta Szkoły włączyli się również uczniowie z klasy 2b, którzy zaprezentowali jeden z ludowych tańców węgierskich, jakim jest czardasz. Serce publiczności podbiła uczennica tej klasy, Gabrysia Kowalik, tańcząc czardasza solo w oryginalnym, ludowym stroju węgierskim. Do występu dzieci przygotowała wychowawczyni, pani Elżbieta Majchrowska oraz emerytowana nauczycielka naszej Szkoły, pani Barbara Piątek. Występ maluchów został nagrodzony rzęsistymi brawami. Nie zabrakło także polskiego tańca narodowego - uczniowie z klasy 6a, jak na mieszkańców Małopolski przystało, zatańczyli krakowiaka, za co otrzymali zasłużone oklaski.

Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę autorstwa pani Renaty Wieczorek Nie zapominajcie o Piętnastce.

Akademię uświetniła piękna dekoracja – replika mauzoleum Bema w Parku Strzeleckim, wykonana przez panie: Jolantę Szarkowicz-Bacę i Agnieszkę Białek. Poczet sztandarowy przygotował pan Paweł Pecka, a pan Józef Bommersbach czuwał nad nagłośnieniem.

Opuszczając salę gimnastyczną po uroczystości wiele osób żałowało, że Święto Szkoły jest tylko raz w roku.

 

gdyliczy sie czas