winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSCF7280Wiosenne przygotowania do Świąt Wielkanocnych sprzyjają poznawaniu tradycji i dawnych zwyczajów. W tym celu klasy Ia (Wychowawczyni: p. Bogusława Hołda) i IIb (Wychowawczyni: p. Elżbieta Majchrowska) wybrały się 5 kwietnia 2017 r. na wycieczkę do Zalipia - urokliwej malowanej wsi.Uczniowie z okien autokaru wypatrywali kolorowych budynków, a w Domu Malarek podziwiali malowane kwiaty, haftowane serwety, obrazy wykonane z łusek szyszki oraz ręcznie zdobione przedmioty codziennego użytku. Z wielką ciekawością przyglądali się, jak panie wykonywały precyzyjne wzory kwiatowe na pisankach, aby później samodzielnie pokolorować farbkami drewniane jajka (co okazało się wcale niełatwym zadaniem) oraz wykonać palmy wielkanocne - z traw i kwiatów z bibuły. Miłym zakończeniem warsztatów plastycznych był słodki poczęstunek - pyszne domowe ciasto. 

Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w zagrodzie edukacyjnej. Dzieci poszły na krótki spacer z Panem Gospodarzem, który opowiadał im o pracy na roli oraz pokazał tamę wybudowaną przez bobry. Nagrodą za dobre zachowanie był niecodzienny widok stada saren, które przebiegały przez pobliskie pole. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć bażanty i zające.

Po spacerze przyszedł czas na pieczenie "proziaków" - placków z mąki, kefiru i sody. Dzieci wysłuchały opowieści o dawnych czasach oraz obejrzały oryginalne, zachowane z dawnych czasów sprzęty wykorzystywane w przeszłości w gospodarstwach. 

Ponieważ pogoda dopisała, był też czas na radosne zabawy w ogrodzie - grę w piłkę nożną, zabawę w chowanego czy kilka chwil relaksu na drewnianej huśtawce. Wycieczka była bardzo udana! Dzieci były szczęśliwe. Już marzą o kolejnej…

gdyliczy sie czas