winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

projekt matematyka 001Uczniowie klas 6a i 6c w ramach lekcji matematyki przygotowali mini-projekty będące częścią składową projektu historyczno-matematycznego „Siedem cudów starożytnego świata”. Chętni uczniowie dobrali się parami i po krótkiej naradzie wybrali jeden z tematów:

  • piramida w Gizie,
  • ogrody Semiramidy,
  • posąg  Zeusa olimpijskiego,
  • świątynia Artemidy w Efezie,
  • kolos z Rodos,
  • mauzoleum w Halikarnasie,
  • latarnia morska na wyspie Faros.

Szóstoklasiści przygotowali prezentacje multimedialne (w programach Prezi i PowerPoint) zawierające m.in. informacje dotyczące kalendarza i sposobu liczenia stosowanego przez starożytnych Egipcjan, Babilończyków, Greków, Sumeryjczyków, nie-dziesiątkowych systemów liczenia, papirusu Rhinda i moskiewskiego, glinianej tabliczki Plimpton 322, starożytnych matematyków, starożytnego sposobu wyznaczania kąta prostego, zikkuratu, ostrosłupów w starożytności i współczesności, kosztów wzniesienia budowli w czasach obecnych, mauzoleów w czasach dawnych i obecnych, siatek w skali. Każda z grup uatrakcyjniła swoje wystąpienie ćwiczenia w grupach quizem lub przykładowymi modelami brył.

Chociaż nie uzyskaliśmy informacji o latarni na  wyspie Faros, projekt był doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o antyku oraz do doskonalenia umiejętności matematycznych.