winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

dsc 0216Jak świat światem, Węgier, Polakowi bratem. Pod takim hasłem przebiegał tegoroczny piknik- spotkanie  kilku pokoleń tarnowian związanych z „Piętnastką”. W jego przygotowanie włączyli się uczniowie, rodzice i nauczyciele. W sobotę, 3 czerwca pogoda była wspaniała - od rana świeciło słońce, którego promyczki igrały na buziach dzieci i dorosłych.

 O godzinie 9.00 nastąpiło otwarcie pikniku. Pani Dyrektor, Teresa Kot przywitała zebranych i życzyła wszystkim udanej zabawy oraz niezapomnianych wrażeń. Dostarczyły ich już pierwsze minuty spotkania, które przeznaczone były na zrobienie wspólnego zdjęcia na placu przed szkołą. Uczestnicy pikniku, ubrani na czerwono, biało i zielono, utworzyli flagę węgierską.

Bezpośrednio po tym wydarzeniu grupa odważnych zmagała się z zawiłościami języka Madziarów, czytając do mikrofonu  oryginalne teksty. Każdy czytający nagrodzony został rzęsistymi brawami.

Następnie przed szkołą pojawili się karatecy. Pokaz sztuk walki w ich wykonaniu przykuł uwagę zwłaszcza chłopców, którym zaimponowały umiejętności, jakie zaprezentowali.

W namiocie rozbitym na podwórku szkolnym odbywał się konkurs plastyczny, w którym mógł wziąć udział każdy, kto miał chęć wyrazić swoją sympatię dla Węgrów i  emocje towarzyszące zmaganiom konkursowym za pomocą obrazu. Laureatami zostali: w grupie uczniów klas I-III – Milena Tryba, Igor Kamirski, Lena Weseli; w grupie uczniów klas IV-VI – Kacper Tomala, Justyna Podpłomyk, Julia Mleczko; w grupie uczniów gimnazjum – Kinga Karaś (nagroda główna), Monika Zabawa, Olga Ciochoń.

Uczniowie klasy 2b, przygotowani przez panie: Barbarę Piątek oraz Elżbietę Majchrowską zatańczyli czardasza, wzbudzając zachwyt widzów. Dzieci pięknie wykonały ten ludowy taniec węgierski, za co otrzymały zasłużone oklaski. Uczniowie  klasy 3c natomiast zatańczyli poloneza. Prezentacja tych dwóch tańców miała znaczenie symboliczne - była potwierdzeniem prawdziwości hasła towarzyszącego tegorocznemu piknikowi.

Podobną rolę odegrało przedstawienie zaprezentowane przez uczniów klasy VIc. Była to inscenizacja fragmentów powieści Trójkolorowa kokarda. Uczniów do występu przygotowały panie: Elżbieta Janas oraz Alina Skrabacz-Sowa.

Pięknymi akcentami były pokazy tańca towarzyskiego w wykonaniu:  Julia Jarosz z klasy Vc wraz z partnerem, Antoni Kulczyk z klasy IIIc  zatańczył ze swoją partnerką oraz Joanna Król i Kacper Bednarz z klasy IId. Widzom bardzo podobał się również układ taneczno-gimnastyczny zaprezentowany przez Anyę Augustyńską z klasy IIIc.

Szczególnie ciekawym wydarzeniem był konkurs słówek węgierskich, perfekcyjnie przygotowany przez panie: Angelikę Szumlańską oraz Iwonę Skowron. Jury w składzie: Alina Skrabacz-Sowa, Dorota Szklarz oraz Magdalena Włodek miało trudne zadanie, gdyż uczestnicy konkursu byli świetnie przygotowani i niełatwo było wyłonić zwycięzców. Najlepsi okazali się uczniowie klasy VIa, kolejne miejsca zajęli uczniowie klasy IId oraz IIIb Laureatom, zwłaszcza tym najmłodszym, należą się gratulacje i wyrazy podziwu.

Piknik nie byłby udany, gdyby zabrakło popisów wokalnych. Panie: Renata Wieczorek i Urszula Karpała przeprowadziły festiwal Piosenka jest dobra na wszystko. Uczestnicy zaprezentowali znane i lubiane przeboje, sprawiając ogromną radość i przyjemność tym, którzy ich słuchali.

Ostatni punktem programu były zawody sportowe. Przebiegały one dwuetapowo: najpierw rywalizowali uczniowie klas 1-3, a następnie – klas 4-6. Zmaganiom sportowców towarzyszył doping kibiców rekrutujących się spośród krewnych i przyjaciół.

Przez cały czas trwania pikniku w świetlicy szkolnej można było skosztować zupy gulaszowej - specjału kuchni węgierskiej oraz pysznych ciast, jakie często pojawiają się na polskich stołach.

Można było także spróbować szczęścia w loterii fantowej i delektować się czekoladą płynącą z czekoladowej fontanny.

Dużą radości sprawiło wszystkim fotografowanie się w węgierskich strojach ludowych.

Był też czas na chwilę zapomnienia podczas malowania włosów czy twarzy na niezwykłe, często szokujące kolory. Zarówno chętni do zmiany swojego image’u, jak i obserwujący doskonale się bawili.

Wszystko, co działo się na pikniku, zostało utrwalone w kadrze dzięki zaangażowaniu nieocenionej p. Agnieszki Białek.

O 12.30 nastąpiło zakończenie pikniku. – Do zobaczenia za rok - tymi słowami pożegnał uczestników spotkania prowadzący, pan Andrzej Szczudrawa.

Bardzo bogata galeria zdjęć do obejrzenia na Facebook-u Szkoły:
https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-Nr-15-w-Tarnowie-1610233055937714/?fref=ts