winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

IMG 20190530 092450Dnia 30 maja 2019 r. uczniowie klasy III b pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Bednarz, w ramach projektu edukacyjnego „Jestem bezpieczny i umiem ratować” odwiedzili Komendę Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Głównym celem projektu jest podniesienie u uczniów klasy III b poziomu wiedzy na temat zagrożeń oraz prawidłowego reagowania w sytuacji zagrożenia. Projekt ten jest kolejnym ogniwem w cyklu programów profilaktycznych adresowanych i realizowanych w ciągu całego roku szkolnego 2018/19 w klasach I-III w naszej szkole.

W budynku straży zajęcia prowadzone były przez zawodowego strażaka, pana Sławomira Guta – tatę jednego z uczniów. W profesjonalny, fachowy i przystępny dla uczniów sposób przekazał on wiele ciekawych informacji na temat przyczyn powstawania pożarów i sposobów ich opanowywania. Opowiadał, że straż pomaga ludziom w różnych nieszczęśliwych zdarzeniach np.: wypadkach drogowych, powodziach, wichurach, klęskach żywiołowych, w czasie zimy na zamarzniętych zbiornikach i wszędzie tam, gdzie specjalistyczna pomoc jest potrzebna. Dzieci mogły obejrzeć specjalistyczny sprzęt gaśniczy i ratowniczy. Duże wrażenie na uczniach zrobiły ciężar i różnorodność sprzętu oraz to, że wszystkie urządzenia muszą być sprawne, systematycznie kontrolowane i idealnie ułożone na swoich miejscach, aby w każdej chwili mogły być użyte i nie zawiodły strażaków w czasie akcji. Większemu zaangażowaniu uczniów podczas zajęć służyły zakładane przez nich strażackie stroje, które w akcjach stanowią wyposażenie każdego strażaka. 

W budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej do dyspozycji jest również Sala Edukacyjna OGNIK. Uczniowie, wchodząc do Sali, mogli uzupełnić i wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Dzieci dowiedziały się, jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby. Oglądały galerię zdjęć z różnych, trudnych akcji straży pożarnej oraz oglądały sprzęt domowy po pożarze. Dzieci ze skupieniem, ogromnym zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Stwierdziły, że praca strażaka jest bardzo potrzebna, trudna, niebezpieczna, a strażacy to ludzie odważni, ofiarni, sprawni fizycznie, wrażliwi na krzywdę, pełni poświęcenia w ochronie życia i mienia ludzkiego. Uczniowie stwierdzili, że po tych zajęciach mają poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że jest ktoś, kto w trudnych sytuacjach pomoże i ocali. Naszemu instruktorowi panu Sławomirowi Gutowi serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia, a wszystkim strażakom życzymy bezpiecznej służby i szczęśliwych powrotów z akcji.