winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSC 0368Już wkrótce wakacje. Studenci pielęgniarstwa PWSZ w Tarnowie, w ramach praktyk, pod opieką naszej szkolnej pielęgniarki pani Danuty Grzebieniowskiej, przeprowadzili 4 czerwca 2019 r., kolejne zajęcia dotyczące ważnych zasad, o których należy pamiętać w czasie wakacji.

 

Dzieci z klasy 1c wraz z wychowawczynią panią Dorotą Słobodzian uczestniczyły w spotkaniu dotyczącym higieny osobistej i higieny otoczenia. W czasie wakacji uczniowie wraz z rodzicami dużo podróżują, korzystają z różnych środków transportu, spędzają czas na powietrzu, odżywiają się owocami i warzywami kupowanymi na targu lub zrywanymi wprost z krzaka, przebywają na plażach i kąpieliskach oraz w różnych miejscach użyteczności publicznej, mają kontakt z wieloma bakteriami i wirusami. Dlatego też należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny osobistej i otoczenia. Uczniowie na zajęciach poznali „6 skoków do naprawdę czystych rąk”, dowiedzieli się, w jaki sposób należy prawidłowo myć ręce, przestrzegać higieny w toalecie, dbać o świeży i ładny wygląd w upalne dni, „gdy żar leje się z nieba”. Zaniedbania mogą sprawić, że dzieci będą częściej chorować. Ważne jest również, by nie przygotowywać posiłków brudnymi rękami, pamiętać o umyciu owoców i warzyw przed jedzeniem, bo zapominanie o tych zasadach jest przyczyną zatruć pokarmowych. Ciekawa forma i różnorodność pomocy sprawiły, że pierwszaki z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach i na pewno będą przestrzegać tych zasad podczas wakacji.

„Powiedz STOP wszawicy!” – to temat drugich zajęć ( w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”), w których uczestniczyła klasa III b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Bednarz. Na tych zajęciach dzieci dowiedziały się, że wszawicą może zarazić się każdy. Wesz nie zwraca uwagi na stan higieny, zasobność portfela czy statut społeczny. Do zarażenia może dojść poprzez:

ü  Bezpośredni kontakt z włosami osoby zarażonej

ü  Używanie wspólnych przedmiotów do pielęgnacji włosów, ręczników, pościeli

ü  Zarazić się można nawet w komunikacji miejskiej, siadając na miejscu, które zajmowała osoba zarażona.

Poprzez prezentację multimedialną, zabawę „Fakty i mity”, rozwiązywanie krzyżówki, labiryntu i kolorowanek uczniowie w przystępny sposób dowiedzieli się jak postępować, gdy „swędzi głowa” oraz jak być tolerancyjnym dla innych, dotkniętych tym problemem. Studentki rozdały dzieciom ulotki mówiące o tym, jak należy postąpić, gdy na głowie wykryło się wszy oraz jakie, skuteczne w 100%, środki zastosować.

To było bardzo pouczające i wartościowe spotkanie.