winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

a sp15 6Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu 2020 odbyła się 11 lutego 2020 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. 

Tego dnia organizatorzy DBI 2020 zachęcali wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podkreślali istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci, ponieważ wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

W dniach od 17 lutego do 21 lutego 2020 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu.

We wszystkich klasach 1 – 3 nauczyciele przeprowadzili zajęcia edukacyjne o właściwym korzystaniu z komputera i Internetu. Uczniowie szukali w sieci informacji na temat Dnia Bezpiecznego Internetu na stronie www.saferinternet.pl . Oglądali filmy edukacyjne na stronie www.sieciaki.pl oraz www. 321internet.pl wprowadzające i utrwalające zasady bezpiecznego korzystania z sieci. W klasach pierwszych dodatkowo, podczas realizacji programu profilaktycznego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, uczniowie zapoznali się z pojęciami: tryb offline i online, rozważnym korzystaniem z gier internetowych. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, że nie należy spędzać zbyt wiele czasu przed komputerem ani udostępniać swoich danych osobowych nieznajomym i umawiać się z nieznajomymi w realnym świecie. Trzeba rozważnie zamieszczać zdjęcia i filmy w sieci oraz wchodzić tylko na strony odpowiednie dla swojego wieku. A co najważniejsze - żeby gry komputerowe nie zastępowały zabaw z przyjaciółmi, zwłaszcza na powietrzu, a także nie utrudniały wykonywania codziennych czynności. W klasach 3 nauczyciele przeprowadzili cykl zajęć „Nowoczesne technologie – Uważaj na zdrowie!”. W niektórych klasach układali hasła i rymowanki związane z tegorocznym przesłaniem: „Bezpieczny Internet: Działajmy razem”. Inne klasy indywidualnie i w grupach wykonywały plakaty zachęcające do bezpiecznego korzystania z Internetu. Większość uczniów z klas 1-3 z zaangażowaniem i kreatywnością wzięła udział w konkursie literacko – plastycznym na komiks poruszający tematykę bezpieczeństwa w sieci: „Cyberkomiks”.

Podsumowaniem wszystkich aktywności były quizzy online z wykorzystaniem aplikacji LearningApps/edukacja wczesnoszkolna/, puzzle, testy i krzyżówki, które udowodniły, że młodsi uczniowie zdobyli sporo wiadomości na temat bezpiecznych zachowań w sieci i rozumieją powagę tego tematu. Wszyscy uczniowie z klas 1 wykonali online Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.

Był to dla dzieci bardzo ciekawy i pouczający tydzień!

 

 

gdyliczy sie czas