Lapbooki matematyczne

Chętni uczniowie klasy 4b, na lekcjach z p. K. Góryjowską, w ramach podsumowania wiadomości o ułamkach zwykłych i dziesiętnych, przygotowali lapbooki tematyczne.

Lapbook to kreatywna forma plakatu/teczki w trójwymiarowej formie, prezentująca w ciekawy, innowacyjny sposób określony temat lub zagadnienie. Ponieważ w tworzeniu lapbooka nie ma określonych zasad to liczyła się nie tylko treść, ale również fantazja i twórcze wykorzystanie materiałów.

Uczniowie mieli okazję uruchomić swoją wyobraźnię, rozwijać zainteresowania plastyczne i informatyczne, a także ćwiczyli korzystanie z różnych źródeł wiedzy. Treści zostały zaprezentowane w postaci: tekstu, zdjęć ilustracji, wykresów itp., które umieszczone zostały na lapbookowych plakatach. Widoczne są one bezpośrednio po otwarciu, lecz czasem dotarcie do nich wymaga np. otwarcia koperty, rozłożenia harmonijki, otworzenia książeczki, zajrzenia do kieszonki itp. Oprócz wiedzy matematycznej zostały w nich „ukryte’” zagadki, łamigłówki, układanki, zadania itp. Pojawiły się również elementy mobilne, które da się przesuwać, przeciągać, przekręcać.

Dzięki tworzeniu lapbooka uczniowie mogli uporządkować swoją wiedzę. Jest to wspaniała metoda aktywnego oraz kreatywnego uczenia się. Efekt pracy uczniów można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Gratulujemy świetnych pomysłów i życzymy pięknych przygód z matematyką.

Lapbooki matematyczne