„Ludzie listy piszą….”

Historia pisania listów sięga czasów starożytnych. List jako forma wypowiedzi i przekazywania ważnych treści znany był już od czasów wynalezienia pisma.

Najstarsze z listów odkrytych w Mezopotamii datuje się na  koniec III tysiąclecia p.n.e.

Obecnie technologia jest na tak zaawansowanym poziomie, że wysłanie do kogoś wiadomości trwa ułamek sekundy. Z tego względu krótkie komunikaty, które można ze sobą wymieniać na bieżąco, zastąpiły długie, rozbudowane formy pisemne. Szybkość życia oraz udogodnienia technologiczne sprawiły, że pierwotna forma listu przestała być stosowana.

„Ludzie listy piszą…” to temat warsztatów edukacyjnych zorganizowanych w Muzeum Galeria „Panorama” dla uczniów klas II i III .

Na wrześniowych warsztatach uczniowie z naszej szkoły zapoznali się z różnymi, zmieniającymi się na przestrzeni wieków sposobami przekazywania informacji. Słuchali ciekawego opowiadania o  znakach  dymnych Indian, tam – tamach w Afryce, listach w butelce, sygnałach wysyłanych przez latarnie morskie, sygnałach dźwiękowych (np. SOS, sygnałach pojazdów różnych służb), trudnych lotach gołębi pocztowych oraz pracy listonosza.

Uczniowie mieli okazję napisać według wzoru list do wybranej przez siebie osoby. Dodatkową atrakcją było to, że swój podpis mogli złożyć prawdziwym gęsim piórem maczanym w atramencie. Nie obyło się bez kleksów i granatowych palców. Po skończonej pracy dzieci adresowały koperty i przyklejały znaczki. Podczas powrotu do szkoły uczniowie wrzucili swoje listy do skrzynki pocztowej stojącej obok poczty.

9 października przypada Międzynarodowy Dzień Pisania Listów oraz Światowy Dzień Poczty. To jedno z nietypowych świąt, które pojawia się w kalendarzu. Atrakcyjne i nietypowe były dla uczniów warsztaty w muzeum, a dodatkowym bonusem było sprawienie adresatom miłej niespodzianki.

Więcej zdjęć na Facebooku Szkoły: https://www.facebook.com/profile.php?id=100039449362256

„Ludzie listy piszą….”