Święto Węgierskie w Tarnowie

W Tarnowie w dniu 15 marca 2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 175-lecia wybuchu Węgierskiej Wiosny Ludów oraz urodzin wielkiego Tarnowianina Gen. Józefa Bema - bohatera Polski i Węgier.

Szkoła Podstawowa nr 15 włączyła się aktywnie w przebieg uroczystości biorąc w nich czynny udział. Główne uroczystości odbyły się w Sali koncertowej Zespołu Szkól Muzycznych , gdzie odbył się koncert orkiestry młodzieży z Zespołu Szkół Muzycznych oraz zespół Suzuki Egyesület z Węgier. Po koncercie odbyła się uroczystość przy Mauzoleum J. Bema. Uczestniczyli w niej Prezydent Miasta Tarnowa Pan Roman Ciepiela, Konsul Generalny Węgier w Krakowie Pan dr Tibor Gerencsér oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, ppłk Antall Antal Csik – attatché wojskowy Ambasady Węgier w Warszawie. Pojawili się uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół współpracujących z placówkami węgierskimi – Pani Teresa Kot – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 15 im. Gen. J. Bema w Tarnowie oraz Pan Andrzej Kot – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Tarnowie. W swoim wystąpieniu Prezydent Miasta Tarnowa odniósł się do okresu historycznego związanego z Wiosną Ludów, kolejami naszych narodów i zagrożenia wojną podobnie jak w XIX w.  Podkreślił że formą zabezpieczenia są sojusze i przyjaźnie narodowe takie jak Polski i Węgier. Po wysłuchaniu przemówień, hymnów Węgier i Polski złożono wieńce i wiązanki kwiatów u stóp Mauzoleum J. Bema. W imieniu SP15 wiązankę składała Dyrektor SP15 Teresa Kot  i wicedyrektor Szkoły Barbara Tyka.

Święto Węgierskie w Tarnowie