winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

Wydarzenia w roku szkolnym 2016-2017

DSC 0120Koniec roku już za nami. Wakacje stały się upragnioną przez uczniów rzeczywistością! Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się w piątek 23 czerwca 2017r. Organizatorkami tego wydarzenia były wychowawczynie klas trzecich: p. Grażyna Barnaś, p. Olga Górecka - Szczeklik, p. Jolanta Ziobroń, p. Anna Drozd, zaś program artystyczny przez nie przygotowany przedstawili uczniowie klas: 3a, 3b, 3c i 3d. Na wstępie pani dyrektor, Teresa Kot przywitała wszystkich zgromadzonych gości. Głos zabrał także przewodniczący Rady Rodziców, pan Tomasz Gut, dziękując w swym wystąpieniu Radzie Pedagogicznej za cały rok owocnej pracy.

dsc 0056Jak co roku, w przedostatnim dniu nauki w szkole odbyło się podsumowanie całorocznego Szkolnego Konkursu EKO oraz innych ważnych konkursów. 

Na początku głos zabrała Pani Dyrektor, która gorąco pogratulowała uczniom pracy i osiągniętych sukcesów w mijającym roku szkolnym.
Jako pierwsza, najważniejsza nagroda PRYMUSA SZKOŁY wręczona została uczniowi klasy 6b – Jankowi Martowiczowi. Gratulujemy!

20170601 095747Uczniowie klasy III d wraz z wychowawczynią p. Grażyną Barnaś wzięli udział w zabawach i konkursach w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego podczas zorganizowanego w placówce Bezpiecznego Dnia Dziecka. Dzieci miały między innymi możliwość wypróbowania swoich umiejętności podczas jazdy na rowerach, samochodzikach akumulatorowych, celowania do tarczy z małego działka do gaszenia pożaru. Uczniowie też uczestniczyli w pokazie udzielania pierwszej pomocy, próbowali również samodzielnie wykonywać resuscytację na fantomach. Uczyli się prawidłowo zakładać różne rodzaje opatrunków. Wielką atrakcją był niewątpliwie „spacer” w autogoglach, które symulują stan nietrzeźwy organizmu. Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym „Jestem bezpieczny”, wykonując plakat grupowy, za który otrzymali nagrody wręczone przez p. poseł Urszulę Augustyn. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły.

DSC 0258W II semestrze roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 rozegrana została  X edycja konkursu języka angielskiego "PAIR PLAY" dla uczniów klas czwartych. W konkursie wystartowali reprezentanci 13 tarnowskich szkół podstawowych. Uczniowie pracowali w parach, rozwiązując zadania sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu, czytania, pisania, a także znajomość gramatyki i słownictwa. 

Nasi reprezentacji  Amelia Olszówka z klasy IV a i Marcel Mazurkiewicz z klasy IV b zdobyli I miejsce. GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów.

 

dsc 0026Podczas zajęć z pedagogiem szkolnym uczniowie klas 4 i 5  poznali sposoby, które pomagają poradzić sobie z różnymi trudnymi emocjami, także stresem.

Podczas zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie, czym są emocje,  a także podawali ich przykłady. Ustalili, że każdy z nas odczuwa emocje - zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne. Trudno w to było niektórym uwierzyć, ale nawet osoby uważane w klasie za symbol spokoju i opanowania, przyznały, iż także czasem się denerwują, złoszczą. Ważnym odkryciem był fakt, że wszystkie uczucia leżą w naturze człowieka, są potrzebne i ich odczuwanie nie jest czymś złym. Nie ma uczuć dobrych i złych, może być jedynie dobry lub zły sposób ich wyrażania. 

unnamedChcąc zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne wakacje 2017". Trwa ona od 22 maja do 30 września 2017 roku. Celem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie wolnym, uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą, wypoczynkiem.

DSC 0017Nasze dzieci są zdolne i mądre. Przykładem jest uczennica klasy 2d – Blanka Mazurkiewicz. Jest to dziewczynka uzdolniona artystycznie. Swoje możliwości i zainteresowania rozwija, uczęszczając na zajęcia do Pracowni Grafiki  Komputerowej w Pałacu Młodzieży. Tam szlifuje swój talent pod czujnym  okiem pana Grzegorza Mazura. Także w szkole rozwija swoje umiejętności.Wysiłek połączony z pracą nie poszedł na marne. W konkursie „ Nieznana woda –  znane konsekwencje” Blanka zdobyła główną nagrodę. Jej praca zachwyciła  jury konkursowe trafnością przekazu i poziomem artystycznym. Autorka została laureatką konkursu, a pracę wykorzystano w plakacie promującym tę kampanię.

 

projekt matematyka 001Uczniowie klas 6a i 6c w ramach lekcji matematyki przygotowali mini-projekty będące częścią składową projektu historyczno-matematycznego „Siedem cudów starożytnego świata”. Chętni uczniowie dobrali się parami i po krótkiej naradzie wybrali jeden z tematów:

  • piramida w Gizie,
  • ogrody Semiramidy,
  • posąg  Zeusa olimpijskiego,
  • świątynia Artemidy w Efezie,
  • kolos z Rodos,
  • mauzoleum w Halikarnasie,
  • latarnia morska na wyspie Faros.

20170527 125421Wystarczy sprawny rower, trochę zapału i kilka godzin wolnego czasu. Sześcioro uczniów z klasy III d pod opieką albo raczej w towarzystwie swoich rodziców, w piękny majowy sobotni poranek wybrało się na wspólną eskapadę rowerową, którą zaproponowała wychowawczyni, p. Grażyna Barnaś. Trasa wycieczki biegła od Straży Pożarnej przy Lasku Lipie do drogi serwisowej wzdłuż autostrady i dalej tą drogą aż do Nowych Żukowic, gdzie kolumna zatrzymała się na zasłużony odpoczynek, po przejechaniu ponad 12 km.Podczas postoju wszyscy zjedli śniadanko, które po wysiłku smakowało wybornie. P. Barnaś nie byłaby nauczycielką, gdyby nie zabrała ze sobą Atlasu roślin łąkowych. Było trochę frajdy z oznaczaniem tych roślin. Po odpoczynku rowerzyści, troszkę może zmęczeni, ale bardzo zadowoleni tą samą trasą powrócili do Tarnowa. Warto było w sympatycznym towarzystwie pokonać ponad 25 km.

DSC 0006Miło nam poinformować, że uczennice klasy 6b Wiktoria Żurowska i Agnieszka Karaś zdobyły wyróżnienie w konkursie plastycznym „Okładka do ulubionej książki”. Konkurs ten zorganizowała  Miejska Biblioteka Publiczna - Filia nr 8. Gratulujemy  naszym zdolnym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów ! Prace uczestników można oglądać klikając w poniższy link: https://www.biblioteka.tarnow.pl/galeria/2125-okadka-do-mojej-ulubionej-ksiki

 

 

ciekwe lekcje 002Uczniowie klasy 6a w ciągu minionego roku szkolnego realizowali projekt „Ciekawe państwa i krainy świata”. Przygotowywali informacje i prezentowali ciekawostki z wybranych przez siebie miejsc na świecie. Niektórzy wybierali miejsca, które odwiedzili i prezentowali swoje zdjęcia stamtąd oraz pamiątki z podróży. Inni zabierali nas w podróż do miejsc, które chcieliby odwiedzić lub którymi się interesują. Odwiedziliśmy wspólnie:

20170621 12133221 czerwca odbyło się miejskie zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Wyróżniono 50 najlepszych uczniów Tarnowa, nagradzając ich tytułem Prymusa Tarnowa. W tym gronie znalazł również uczeń naszej szkoły -Jan Martowicz. Może on się pochwalić nie tylko wysoką średnią, ale też osiągnięciami w konkursach. Został finalistą dwóch Konkursów: Małopolskiego Konkursu Matematycznego i Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego. Gratulujemy sukcesów!

dscf6145Dnia 20 czerwca 2017 r. odbyła się prelekcja przeprowadzona przez pana dzielnicowego, Tomasza Cierpicha dla uczniów klas młodszych. Jej celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów. Funkcjonariusz policji przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omówił jak należy zachować się, gdy ktoś nieznajomy próbuje nawiązać kontakt, gdy dziecko zgubi się podczas jakiegoś festynu. Przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu i na podwórku. Policjant odpowiadał również na szereg pytań zadawanych przez młodych słuchaczy. Celem tego spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania, aby, wyposażeni w tę wiedzę, mogli bezpiecznie spędzić wakacje, a potem wrócić we wrześniu do szkoły, by zgłębiać tajniki wiedzy.

straznicy 012We wtorek 20 czerwca uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Straży Miejskiej.    Prelegent zapoznał dzieci z numerami telefonów alarmowych i wyjaśnił, w jakich sytuacjach należ z nich korzystać. Omówił zasady bezpiecznej kąpieli i  zabawy na wolnym powietrzu. Szczególną uwagę zwrócił na bezpieczeństwo dzieci w domu, przestrzegając przed otwieraniem drzwi nieznajomym i dzieleniem się informacjami na temat posiadanych w domu rzeczy. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał karteczkę z numerami telefonów alarmowych oraz zasadami bezpiecznego wypoczynku.

slajd 9W dniach od 1 do 3 czerwca 2017 roku odbyły się w Warszawie zawody finałowe w ramach XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego i X Olimpiady Tematycznej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego".

Laureatem etapu centralnego został

uczeń klasy VI b Artur Stinia

 

Artur zajął I miejsce w etapie wojewódzkim i reprezentował Małopolskę w zawodach finałowych.  W tym roku tematem konkursów był okres historyczny obejmujący lata 1768–1864, od konfederacji barskiej do powstania styczniowego.Organizatorami Konkursu i Olimpiady są: Mazowiecki Kurator Oświaty, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im.płk. dypl. Mariana Porwita, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta", Muzeum Wojska Polskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

gdyliczy sie czas