winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

14-kanonizacja-Już miesiąc  przed kanonizacją  Papieża Polaka, nasza szkoła rozpoczęła przygotowywanie do tej wyjątkowej uroczystości. Wszystkie klasy od pierwszaków począwszy, na szóstych skończywszy, poznawały szczegóły z życia Karola Wojtyły. Postać Jana Pawła II była przybliżana na wiele różnych sposobów i na wielu przedmiotach. Zastanawialiśmy się, które cechy, tego wyjątkowego człowieka można rozwijać w sobie, jak możemy go naśladować, co możemy zapożyczyć do naszego młodego życia. Przygotowaliśmy specjalne „Myśli przewodnie”, które w szczególny sposób zapamiętaliśmy i które stały się bliskie naszym sercom. Jeszcze przed Świętami Zmartwychwstania, każda klasa wylosowała hasło, które następnie grupowo zostało przygotowane i powieszone na drzwiach każdej sali lekcyjnej. Udekorowane zostały także drzwi pokoju nauczycielskiego, biblioteki.
W każdej sali lekcyjnej pojawiły się okolicznościowe gazetki ścienne. Na korytarzu szkolnym zostały umieszczone specjalne dekoracje : galeria zatytułowana  „ Papież w Tarnowie”, nawiązująca do pobytu Ojca św. w roku 1987 w naszym mieście, gazetka ścienna, ozdobiona żywymi kwiatami w kolorze żółtym. Żywe storczyki wpięte w wierzbę mandżurską miały stać się symbolem wciąż żywego przesłania Jana Pawła II, które przynosi i będzie przynosić żywe owoce.

Każda z klas 4 – 6 otrzymała specjalne materiały, z których przygotowywała się na konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Następnie klasy zgłaszały swoich przedstawicieli  ( po trzech z każdej klasy ) do udziału we wspomnianym konkursie. Swoją wiedzą uczestnicy mogli się wykazać dokładnie w dniu urodzin Papieża 18 maja . W rywalizacji między klasowej, pierwsze miejsce zajęła klasa 4a, II miejsce klasa 5a i III miejsce klasa 6a. W klasyfikacji indywidualnej : Monika Marek z klasy 5a - pierwsze miejsce,  Jasiu Wiejaczka z  kl.4a – drugie miejsce, Kamila Kurczab z klasy 6a– trzecie miejsce.
Kolejną formą przywoływania postaci Jana Pawła II był konkurs poezji Karola Wojtyły i poezji poświęconej papieżowi. Odbył się  on w środę, 3 czerwca.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 19 uczniów z klas IV, V i VI. Recytację utworów oceniało jury skladające się z , p. Urszuli Karpały, Edyty Wardzały oraz polonistek: Aliny Skrabacz-Sowy i Magdaleny Włodek.
Wszyscy uczestnicy konkursu byli doskonale przygotowani, a ich wystąpienia dostarczyły jurorom wspaniałych wzruszeń. Wśród prezentowanych utworów były m.in. wiersze ks. Jana Twardowskiego Mieczysława Jastruna oraz Ernesta Brylla.

I miejsce zajęła Gabrysia Brożek z klasy VIa,
II -  Monika Marek z klasy Va i ex aequo Aleksandra Wrona z klasy Vc,
a III przypadło Izabeli Rymanowskiej z klasy IVc

Jury przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali  je:  Kinga Karaś z klasy IVa i Patryk Mizerek z klasy IVb
Przedstawiciele naszej szkoły : Miłosz Adamczyk, Aleksandra Wrona z klasy Vc oraz Monika Dziura z klasy Va zostali przygotowani przez p. E. Wardzałę do międzyszkolnego konkursu wiedzy,  poświęconego św. Janowi Pawłowi II, a ogłoszonego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie.  Miłosz Adamczyk z klasy Vc i Monika Dziura z klasy Va zajęli ex aequo II miejsce.
W  związku z  kanonizacją odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów Gimnazjum „Piętnastka”, po której można było częstować się papieskimi kremówkami.

Jednak najważniejszym okazało się to, co duchowe. Społeczność naszej szkoły : uczniowie, nauczyciele, pracownicy, a nawet niektórzy rodzice mogli w tygodniu miłosierdzia wykonać czyn miłosierdzia – słowem, czynem, modlitwą  pomóc komuś potrzebującemu. W zamian za ten czyn pisali na specjalnych obrazkach swoje prośby za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. W czasie swojego życia jako kardynał i potem jako papież Karol Wojtyła miał zwyczaj prosić, aby każdy kto potrzebuje jego wstawienniczej modlitwy, napisał na karteczce swoją intencję. Kartki te następnie umieszczał w kaplicy, obok klęcznika. Przed każdą Mszą św. przedstawiał prośby tam zamieszczone Panu Bogu. Dlatego od momentu Jego przejścia do Domu Ojca, miliony ludzi zostawiało podobne kartki na Jego grobie. Część tych kartek zdobi dziś ostatnią salę odnowionego muzeum w Wadowicach. Dlatego też  społeczność naszej szkoły postanowiła w ten sposób prosić o pomoc w swoich ważnych sprawach. Wierzymy, że Jan Paweł II, który w czasie ziemskiego życia miał zwyczaj dużo czasu poświęcać na modlitwę w ludzkich intencjach, tym bardziej TERAZ, nie będąc ograniczony czasowo, poświęci nam i naszym sprawom dużo więcej. Obrazki z naszymi prośbami trafiły na grób św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.
O naszych pomysłach został poinformowany Ojciec św. Franciszek, któremu przekazaliśmy specjalny list. Oto jego treść :
Dziś możemy już cieszyć się odpowiedzią Ojca św. Franciszka.

Naszej formie przeżywania kanonizacji towarzyszyła radość z tego, że był kiedyś taki Człowiek, z tego, że był Polakiem i że my nimi jesteśmy.