Klasa 1c na zajęciach z podstaw kaligrafii

Co oznacza słowo „kaligrafia”? Termin ten pochodzi z języka greckiego i oznacza tyle, co „piękne pisanie”. Kaligrafia jest sztuką pięknego, wysoce estetycznego i starannego pisma.

Znana jest od tysięcy lat, a ze względu na rodzaj alfabetu, możemy wyróżnić kaligrafię japońską, arabską, koreańską, chińską czy łacińską. W Polsce kaligrafia aż do lat 60. XX wieku stanowiła jeden z przedmiotów nauczania początkowego jako doskonała metoda na trenowanie cierpliwości, dokładności, samodyscypliny, a nawet charakteru. To nikogo nie powinno dziwić: w końcu ozdobne odręczne pisanie pozwala się skupić na wykonywanej czynności niemal w medytacyjny sposób.

W poniedziałek, 07 listopada 2022 r. uczniowie klasy 1c wraz z wychowawczynią p. M. Bednarz uczestniczyli w zajęciach z podstaw kaligrafii, zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie.

Pierwszaki wiedzą, jak trudna jest sztuka pisania pięknych, kształtnych liter i połączeń, dlatego z ogromną ciekawością i zaangażowaniem brały udział w atrakcyjnych ćwiczeniach. Na początku pan prowadzący zajęcia zaznajomił dzieci z historią pisma oraz narzędzi i materiałów do tego służących. Potem wszyscy zastanawiali się, co to jest kaligrafia, a następnie zaznajomili się z takimi pojęciami, jak kałamarz, stalówka, atrament czy wieczne pióro. Podczas części praktycznej uczniowie wykonywali piktogramy w plastelinie, pisali pismem klinowym, próbowali sił w pisaniu ptasim piórem, piórem ze stalówką i wiecznym piórem. Na zakończenie zajęć trzeba było na rysunku odszukać ukryte litery i pokolorować je kredkami.

Podczas zajęć uczniowie klasy 1c przekonali się, że kaligrafowanie może być ciekawe, a także doskonale ćwiczy koncentrację, pamięć i spostrzegawczość. Ręczne pisanie aktywuje te same obszary mózgu, które działają podczas gry na instrumentach muzycznych. Ponadto kaligrafia niesie ze sobą odpoczynek i odprężenie. Dlatego od dnia dzisiejszego pierwszaki z zupełnie innym nastawieniem przystąpią do nauki pięknego i poprawnego pisania w klasach I-III.

Więcej zdjęć na Facebooku Szkoły: https://www.facebook.com/profile.php?id=100039449362256

Klasa 1c na zajęciach z podstaw kaligrafii