Warsztaty garncarskie

28 października 2022 r. uczniowie kl. IIa, IIb i IIIb wraz z wychowawczyniami, paniami: B. Pawłowską, E. Majchrowską oraz M. Brożek uczestniczyli w atrakcyjnych warsztatach garncarskich zorganizowanych w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, skąd bierze się glina oraz co trzeba z nią zrobić, żeby stała się ceramicznym naczyniem. Uczestnicy pod okiem garncarza krok po kroku poznali kolejne etapy oraz techniki ręcznego modelowania gliny. Wszyscy z dużym zaangażowaniem lepili piękne przedmioty, które następnie zabrali ze sobą do domu.

Kolejnym ciekawym punktem zajęć było obejrzenie pokazu tworzenia przez garncarza dzbanka z gliny na kole garncarskim.

Podczas zajęć dzieci ćwiczyły nie tylko sprawność manualną, ale przede wszystkim rozwijały wyobraźnię i wykazywały się dużą kreatywnością. Przekonały się, że glina to wyjątkowo wdzięczny materiał do pracy.

Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości i przybliżyły im jedno z najstarszych rzemiosł w dziejach ludzkości, a samodzielnie wykonane przedmioty stały się źródłem satysfakcji i radości.

Warsztaty garncarskie