Biała Wstążka w klasach 4-8

Już po raz jedenasty włączyliśmy się do kampanii społecznej „Biała wstążka”. Tegoroczne hasło – „Twoja Bierność Wspiera Przemoc” stało się symbolem sprzeciwu wobec agresji kierowanej do drugiego człowieka, w szczególności do dzieci.

Podczas obchodzonego w szkole Tygodnia Białej Wstążki w klasach 4-8 podjęto różnorodne działania, których motywem przewodnim stało się zjawisko przemocy. Podczas godzin wychowawczych i innych zajęć:

- przeprowadzono pogadanki, rozmowy, dyskusje dotyczące m.in. historii kampanii społecznej, zjawiska przemocy (co to jest, jakie są jej przejawy, sposoby reagowania, gdzie szukać wsparcia i pomocy) a także szacunku dla drugiego człowieka,

- tworzono plakaty antyprzemocowe, wykonywano symboliczne białe wstążki, dziennik wdzięczności, klasowe kodeksy zapobiegania przemocy, wymyślano hasła skierowane przeciwko przemocy oraz tematyczne gazetki,

- oglądano prezentacje i filmy m.in. „Cyrk motyli”, „Stop agresji, stop przemocy”, „Jak działa złość”,

- przeprowadzono ciekawe lekcje podczas godzin wychowawczych np. „Być jak Hulk…. czyli jak radzić sobie z gniewem” (Superbelfrzy RP). Inspiracją do rozważań o przemocy, gniewie, agresji były teksty literackie z książki Superbelfra – Przemka Staronia, film, obrazy („Krzyk” Muncha czy „Energia rzeczywistości” J. Rymarza), sylwetki bohaterów filmowych (Nastka ze „Stranger things”, superbohater z komiksów Marwella – Hulk). Uczniowie wypracowali odpowiedzi na takie pytania, jak: Jak panować nad emocjami?, Jak działa złość?, Jak konstruktywnie radzić sobie z agresją?

W ramach projektu „Tworzymy lepsze jutro” pedagog szkolny przeprowadził zajęcia w klasach czwartych i jednej piątej. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy można mówić, że mamy do czynienia z przemocą, jakie są jej rodzaje, gdzie można szukać pomocy i wsparcia, gdy się pojawi.

Podsumowaniem tych rozważań był apel skierowany do dorosłych. W formie haseł uczniowie przekazali swoje proste i bardzo konkretne oczekiwania wobec dorosłych osób – Nie krzywdź, Kochaj, Szanuj, Przytul, Nie bij, Nie krytykuj, Pochwal…

Wszystkie działania zrealizowane podczas Tygodnia Białej Wstążki mają zwrócić naszą uwagę na problem przemocy, uświadomić, jak można jej przeciwdziałać oraz uwrażliwić na fakt, że każdy ma obowiązek na nią reagować.

Biała Wstążka w klasach 4-8