winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

6 projekt klasy iiibW ramach projektu „Słone złoto” uczniowie klasy III b pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Bednarz zdobywali wiedzę i umiejętności dotyczące: występowania soli w przyrodzie, sposobów pozyskiwania soli, zwiedzili Kopalnię Soli w Bochni. Podczas wycieczki do Bochni poznali historię kopalni soli, legendy z nią związane, zapoznali się z ciężką i niebezpieczną pracą górników. Wiele emocji dostarczył nocleg w kopalni, dyskoteka pod ziemią oraz zjazd zjeżdżalnią i zajęcia ruchowe na boisku sportowym wydrążonym w solnej skale.

Po powrocie do szkoły uczniowie gromadzili informacje dotyczące występowania soli w Polsce oraz sposobów wykorzystania soli w życiu codziennym. Ponieważ sól występuje w różnych kolorach, uczniowie wykonali pracę plastyczną kolorując sól pisakami i komponując w szklanych naczyniach fantazyjne plamy i kształty. Następnie przez długi okres czasu wykonywali doświadczenie tj. „hodowali” kryształki soli . Jako podsumowanie projektu odbył się „Sąd nad Solą” czyli przedstawienie, w którym uczniowie osądzili sól czy jest szkodliwa czy pożyteczna. Cały projekt nosił tytuł „Słone złoto” ponieważ w dawnych czasach sól była cenniejsza od złota. Współcześnie sól również pełni ważną rolę w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, chemicznym, w drogownictwie.