winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

20160614 104551Czerwiec – ostatni miesiąc roku szkolnego to dla uczniów zapowiedź zbliżającego się lata, wypoczynku, wakacyjnych, nie tylko krajowych ale i zagranicznych podróży. „Podróże małe i duże” to nazwa kolejnego projektu klasy III b. Projekt rozpoczął się od zapoznania uczniów z rodzajami transportu (lądowym, powietrznym i wodnym)oraz różnymi pojazdami. Następnie uczniowie poprzez gromadzenie informacji z podręczników i Internetu zapoznali się z charakterystycznymi, najbardziej znanymi budowlami, mostami, tunelami, autostradami w Polsce i na świecie. Dużo radości i emocji dostarczyła praca z mapą oraz gra multimedialna „Podróże Kota w Butach” (po Europie).


Po tak szczegółowej analizie tematu nadszedł czas na wycieczkę do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Wycieczka była wspaniała. Muzeum powstało w 1982 roku i funkcjonuje jako Wydział Historii Drogownictwa. Obiekt gromadzi wszelkie pamiątki związane z budownictwem drogowym. Bryła głównego budynku z dwiema wieżami i łukowym przęsłem przypomina formą most. Do zwiedzania przeznaczone są dwie ekspozycje: zewnętrzna, na której można podziwiać maszyny i urządzenia, które niegdyś służyły drogowcom oraz wewnętrzna, która pokazuje eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, sposób pracy przy budowach w postaci scenek z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów, a także drogi i mosty w sztuce. Obok budynku, na niewielkim wzniesieniu zlokalizowany jest skansen maszyn drogowych, wybudowany w formie spiralnej alejki o długości ok. 1 km. Uczniowie z zapałem robili pamiątkowe zdjęcia oraz spotkali się z panem Marcelim Bochenkiem – założycielem muzeum. Była też chwila relaksu w przytulnej salce kinowej, gdzie uczniowie podczas seansu filmowego przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Kolejne dni w szkole minęły uczniom III b szybko i pracowicie. Uczniowie na zajęciach konstruowali pojazdy z dostępnych materiałów plastycznych oraz klocków Lego. Budowali makiety skrzyżowań i rozjazdów wielokondygnacyjnych, nawet powstał jeden most obrotowy. Następnie dzieci czytały fragmenty lektury „O psie, który jeździł koleją”, dyskutowały i ustaliły zasady bezpiecznego podróżowania. Podsumowanie projektu ma odbyć się na akademii z okazji zakończenia roku szkolnego. Uczniowie z III b postanowili odegrać scenkę „Na dworcu kolejowym” oraz poprowadzić korowód - pociąg do piosenki „Wakacyjny pociąg”.