winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

p1000889W sobotę 11 czerwca 2016 roku odbył się kolejny piknik szkolny, którego motywem przewodnim było hasło „Kto czyta książki, żyje podwójnie”

Punktualnie o godzinie 9:00 Pani Dyrektor mgr Teresa Kot zaprosiła uczniów, ich rodziców a także nauczycieli i przyjaciół SP 15 do wspólnej zabawy. Czytamy książki, żeby być mądrzejszymi. Żeby czytać i mieć z tego przyjemność, musimy najpierw poznać litery. Zbiór liter ułożonych w ogólnie przyjętym porządku, to alfabet lub abecadło. Właśnie alfabet nazywany jest pierwszym stopniem do mądrości i ojcem umysłu. Piknikowe prezentacje rozpoczęła uczennica kl. I b Olga Fyda recytując wiersz „Abecadło”. Piosenkę o tej samej tematyce zaśpiewali uczniowie kl. II d (przygotowani przez p. Tamarę Szczeklik).


Dwa kangury, a właściwie kangurzyce – panie Karolina Góryjowska i Urszula Karpała - poprowadziły bajeczny korowód. W tany ruszyła Pszczółka Maja, Pipi Lamstrung, Piratka, Klaun, Czerwony Kapturek, królowa Kleopatra i hrabina Drakula, prześliczne księżniczki i królewny, rycerze, rozbójnicy oraz różne bajkowe stwory. Jury (p. Bogusława Hołda, p. Grażyna Barnaś i p. A. Zielińska) rozstrzygnęło:

Konkurs na najciekawsze przebranie
I miejsce  - Laura Podgórska kl. II d
II miejsce  - Nikola Dudek kl. III b
III miejsce – Bartosz Flis kl. III a

Wyróżnienia otrzymali: Sebastian Podpłomyk kl. I a, Kasia Bęc kl. II d, Liliana Jarosz kl. II a, Ela Czapla kl. I a i Tosia Tarczoń kl. I a.
Uczniowie klas I – III : Borys Kruk, Oliwia Prokopek i Zuzanna Starzec z kl. I b oraz Jakub Malig i Gabriela Pawłowska z kl. II d (przygotowani przez p. Elżbietę Majchrowską i p. Tamarę Szczeklik) zaprezentowali ciekawostki i komunikaty dotyczące czytelnictwa w naszej szkole.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyły panie Elżbieta Ogrodnik, Danuta Wojciechowska, Zdzisława Księżyk, Karolina Góryjowska, Agnieszka Białek i Urszula Karpała, które po mistrzowsku recytowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Uczniowie, obdarzeni talentem muzycznym, wzięli udział w konkursie piosenki. Jury (p. Renata Wieczorek, p. Edyta Wardzała, p. Piotr Krysa, absolwentka SP nr 15 Natalia Wiatr i uczeń kl. VI b Nikodem Zacharek) po bardzo burzliwej dyskusji wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach:
uczniowie klas I – III
I miejsce – Igor Świerczek kl. I c „Kto się lubi, ten się czubi”
II miejsce – Maria Frączek kl. II a „Moje hobby to marzenia”
III miejsce – Gabriela Kowalik kl. I b „Wiosenny spacer”
Wyróżnienie – Julia Bednarz kl. I c „List do matki”
uczniowie klas IV – VI
I miejsce – Kinga Karaś kl. VI a „Czy to ja?”
II miejsce – Kinga Łazarek – kl. VI a „Być kobietą”
III miejsce – Olga Rajczyk kl. IV b „Smak radości”
Wyróżnienie – Maciej Klempka kl. V b „Niepowstrzymany”

Wspólnie z uczniami SP nr 15 w pikniku uczestniczyli gimnazjaliści „Piętnastki”. Oni także przygotowali szereg atrakcji, a największą z nich było przedstawienie „Romeo i Julia” wyreżyserowane przez p. Ewę Chochołowicz i jej asystentkę – p. Barbarę Sanek. Wystąpili w nim utalentowani młodzi aktorzy, na co dzień zasiadający w ławkach I b. Sięgnęli do klasyki – dramatu Szekspira, przyoblekli się w historyczne kostiumy, ale przedstawili całkiem współczesną interpretację historii Romea i Julii. Zabawna intryga, pełna wdzięku gra aktorów i przebojowa muzyka podbiły serca publiczności.
Jak zawsze uwagę przyciągnęły pokazy tańca towarzyskiego. W tym roku zobaczyliśmy Antka Kulczyka z kl. II c, który wraz z partnerką zatańczył walca angielskiego. Zuzia Łabno z kl. IV a i jej partner zaprezentowali tańce latynoamerykańskie. Anya Augustyńska  - cheerliderka z kl. II c rozgrzała publiczność dynamicznym układem tanecznym. Odmienny charakter tańca - balet – zobaczyć można było w wykonaniu Emilki Gut z kl. II c.
Uczniowie kl. V c przygotowali wraz z p. Elżbietą Janas konkurs rzutek. Oto jego zwycięzcy:
zawody dla dzieci do lat 11
I miejsce – Tomek Ziaja kl. III c
II miejsce – Kuba Skoczeń kl. I b
III miejsce – Patryk Machura kl. II d
zawody dla osób powyżej 11 lat
I miejsce – Borys Tomala kl. V c
II miejsce – Zuzia Stefańska kl. V c
III miejsce – Kacper Tomala kl. IV b

W trakcie pikniku rozstrzygnięte zostały konkursy czytelnicze i literackie.
 „Gdzie ten tytuł?”
Złośliwy chochlik pochował nazwy książek w zabawnym tekście. Zadaniem uczniów było odnalezienie jak największej ilości ukrytych tytułów.
I miejsce - Wiktoria Bąk kl. VI c
II miejsce - Martyna Kopa kl. V a
III miejsce -Ola Biga kl. V a
Wyróżnienia: Natasza Żukowska, Julia Rutowicz i Ola Broniec kl. V a, Dominik Płachta i Natalia Gruchała kl. VI c oraz Martyna Pogoda kl. VI a.
 „Najśmieszniejszy wiersz wiosenny”
Największą pomysłowością w tworzeniu małych form literackich wykazały się:
I miejsce: Daria Szeremeta kl. VI b
II miejsce: Emilia Góryjowska kl. VI b
III miejsce: Emilia Bogaczyk kl. V c i Aleksandra Broniec kl. V a
Wyróżnienia otrzymali: Natalka Zacharska kl. III a, Julia Iwaniec kl. V c, Jakub Dzik i Karol Brożek kl. IV a

Konkurs pięknego czytania
W miesiącach tradycyjnie poświęconych książkom tj. maju i czerwcu w klasach I-III został przeprowadzony Konkurs Pięknego Czytania. Celem tego konkursu było: doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie twórczych talentów, budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą, prezentacja własnych umiejętności i porównanie ich z umiejętnościami innych, uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Konkurs był rozgrywany  w dwóch etapach: I – etap klasowy do 25 maja 2016 r.
i II – etap międzyklasowy. Podczas II etapu konkursu finaliści przeczytali  przygotowane fragmenty utworu z literatury dziecięcej. Ocenie podlegała: dykcja (0-4 p.), interpretacja tekstu (0-4 p.), zachowanie limitu czasu (1p.), płynność i bezbłędność czytania (0-4 p.). W ten sposób wyłoniono Mistrzów Pięknego Czytania w kategoriach: klasy I, klasy II, klasy III. Koordynatorem konkursu była pani Małgorzata Bednarz. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
Zwycięzcy otrzymali  tytuły:
Mistrz Pięknego  Czytania Klas I: Maria Sasu z kl. I a
Wyróżnienia: Krzysztof Martowicz kl. I b, Julia Bednarz  kl. I c, Lena Weseli kl. I d
Mistrz Pięknego  Czytania Klas II: Igor Majchrowicz z kl. II d
Wyróżnienia: Weronika Dudek kl. II a, Krzysztof Łata kl. II b, Gabriela Kuling kl. II c
Mistrz Pięknego Czytania Klas III: Justyna Podpłomyk z kl. III c
Wyróżnienia: Oliwia Hołda kl. III a, Emilia Grysiewicz kl. III b
Dla  uczniów klas IV – VI konkurs według tych samych zasad przeprowadziła p. Barbara Sanek. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem, dlatego konieczne było przeprowadzenie go w dwóch etapach. I etap klasowy został zrealizowany na terenie klas IV – VI przez polonistów. Nauczyciele języka polskiego wraz z uczniami wytypowali najpiękniej czytających uczniów z danej klasy. Rywalizacja była zażarta, ponieważ tylko jedna osoba z klasy mogła dostać się do kolejnego etapu. W II etapie konkursu finaliści czytali wylosowane fragmenty literatury dziecięcej. Oto jego wyniki.

Mistrz Pięknego  Czytania Klas IV: Roksana Rojek z kl. IV a
Wyróżnienia: Wanessa Kasprzak kl. IV a i  Oliwia Bajgier kl. IV c
Mistrz Pięknego  Czytania Klas V: Natalia Derlęga z kl. V b
Wyróżnienia: Natasza Żukowska kl. V a i Monika Kopciuch kl. V c
Mistrz Pięknego Czytania Klas VI: Natalia Gruchała z kl. VI c
Wyróżnienia: Aleksandra Walat kl. VI a i Nikodem Zacharek kl. VI b
Konkurs Pięknego Czytania z pewnością przyczynił się do popularyzacji czytelnictwa i wyrabiania nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. Dzięki tego typu akcjom możemy skutecznie dbać o piękno języka ojczystego tj. staranną wymowę, dykcję, artykulację, intonację.

Konkurs literacki „Alternatywne zakończenie lektury” dla uczniów klas IV – VI przygotowany przez p. Ewelinę Bujak-Gut
I miejsce: Zuzanna Chmura kl. VI b
II miejsce: Dominik Płachta kl. VI c
III miejsce: Franciszek Kołodziej kl. IV a
Wyróżnienia: Daria Szeremeta kl. VI b, Daria Kawa kl. IV b, Sylwia Słowik kl. IV c, Jakub Tylutki kl. V a

Na pikniku gościł także znany tarnowski dziennikarz i pisarz p. Ryszard Lis. W trakcie spotkania z czytelnikami ciekawie opowiedział o swojej twórczości. Potem były pytania uczniów i rady dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił pisząc wiersze i opowiadania.   Uczennice kl. VI a – Kinga Karaś i Klaudia Paw recytowały utwory p. Lisa: „Nie uciekniesz” i „Piękno głupoty”.

VII  Piknikowy Konkurs Plastyczny pt. „Moja ulubiona postać z książki”
Jury: p. Jolanta Szarkowicz-Baca, p. Grażyna Kamirska, p. Zdzisława Księżyk i p. Elżbieta Janas.
I miejsce – Roksana Przybek kl. VI c
II miejsce – Emilia Góryjowska kl. VI b
III miejsce – Olga Ciochoń kl. VI c
IV miejsce – Patrycja Wentrych kl. III a
V miejsce – Jarosław Bogacz kl. II a
Wyróżnienia: Aleksandra Walat kl. VI a, Gabriela Kuling kl. II c,  Olga Fyda  kl. I b,  Patrycja Michalska kl. I a, Jakub Skoczeń kl. I b

Na pikniku prowadzona była zbiórka książek. W sumie zebrano 74 pozycje, które zasilą księgozbiór naszej biblioteki. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, a szczególnie Mateuszowi Macowi z kl. II b, który przyniósł największą liczbę woluminów. 

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która była organizatorem pikniku. Dzięki jej zaangażowaniu i kreatywności dziedziniec szkolny zapełniły różne stoiska. Można było zmienić kolor włosów, wygląd twarzy, kupić ręcznie wykonaną biżuterię lub samodzielnie ją wykonać a nawet przejechać się na kucyku. Na spragnionych czekały chłodne napoje, na łasuchów pyszne przekąski. Tradycyjnie nie zabrakło domowych wypieków i smacznego bigosu przygotowanego przez panie kucharki z naszej szkolnej kuchni. Można było ich skosztować w świetlicy szkolnej a także zakupić w dowolnej ilości, by zabrać do domu. Jak co roku dopisała pogoda i świetne humory. Cztery godziny wspaniałej zabawy szybko minęły,  pozostawiając miłe wspomnienia. Do zobaczenia za rok!
I ja tam z gośćmi byłam, miód i lemoniadę piłam,
A com widziała i słyszała, w „Bemówce” (i na stonie www) umieściłam.

Koordynatorki pikniku – p. Agnieszka Białek, p. Urszula Karpała i p. Karolina Góryjowska
Nagłośnienie– p. Paweł Pecka, p. Józef Bommersbach
Zdjęcia – Agnieszka Białek i  Bernadetta Pawłowska
Prowadzący – p. Andrzej Szczudrawa
Opracowanie sprawozdania p. Barbara Hońdo