winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

zycie generala 1Miesiąc marzec jest dla naszej szkoły szczególnym miesiącem w roku. 14 marca obchodzimy urodziny naszego patrona, natomiast 19 marca - jego imieniny.

W związku z tymi wydarzeniami uczniowie wszystkich klas 1 oraz klasa 3a pod opieką swoich wychowawczyń uczestniczyli w lekcjach muzealnych poświęconych Józefowi Bemowi. Tematem zajęć było: Niezwykłe życie generała Bema.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną poświęconą życiu Józefa Bema. Następnie uczestnicy wysłuchali biografii generała, poznali szczegóły walk o niepodległość Polski i Węgier oraz wiele dowiedzieli się o zasługach generała dla narodu tureckiego. Prezentacja została uzupełniona ciekawostkami dotyczącymi naukowej działalności Józefa Bema, m.in. prac o maszynach parowych, doświadczeniach z rakietami zapalającymi. Omówione zostało również przedsięwzięcie sprowadzenia prochów Józefa Bema do rodzinnego miasta i budowy mauzoleum.  Uczniowie obejrzeli także zdjęcia tarnowskich zabytków związanych z generałem. Kolejnym etapem zajęć było powtórzenie wiadomości połączone z zabawą, polegające na odszukaniu na makiecie „Panoramy Siedmiogrodzkiej” fragmentów obrazu przedstawionych na zdjęciach. Na zakończenie dzieci pomalowały gipsowe odlewy przedstawiające mauzoleum generała oraz ułożyły puzzle tematycznie związane z lekcją. Zajęcia były niezwykle atrakcyjne dla uczniów. Dostarczyły im mnóstwa informacji, nieznanych ciekawostek i faktów o życiu generała Józefa Bema. Były też świetną zabawą oraz lekcją patriotyzmu. Na pewno, dzięki takiemu przekazowi informacji o patronie szkoły, wiedza na temat jego życia i działalności na długo pozostanie w pamięci uczestników tego spotkania.